'Asgari ücret artmadı, azaldı'

'Asgari ücret artmadı, azaldı'

DİSK Ankara Bölge Temsilciliği 2017 yılı için asgari ücrete yapılan 104 TL zammın verilmeden eridiğine dikkat çekti.

DİSK Ankara Bölge Temsilciliği sadece 104 TL zam yapılarak 1404 TL olan asgari ücrete ilişkin açıklama yaptı. Dev Maden-Sen Genel Merkezi'nde yapılan basın açıklamasında konuşan DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün, bu zammın asgari ücreti yine açlık sınırı altında bıraktığını söyledi. Türk lirasının kaybettiği değere dikkat çeken Görgün, 1 Ocak 2016'da bir ABD  doları 2.91 liraydı. 1300 TL olan asgari ücretin karşılığı da 446 dolardı. Önümüzdeki yıl ise asgari ücret net 1404 TL ancak dolardaki yükseliş nedeniyle asgari ücret 396 dolar ediyor. Rakamlara bakıldığında 104 TL zam yapıldığı sadece bir kandırmacadan ibarettir” dedi.

‘BAKAN BU DURUMU GEÇİŞTİREMEZ’

5 milyondan fazla asgari ücretli ve ailelerinin açlık sınırı altında yaşamaya mahkum edildiğini ifade eden Görgün, bu durumun Bakan Müezzinoğlu'nun “Az veren candan, çok veren maldan” sözleriyle geçiştirilemeyecek kadar önemli bir sorun olduğunu söyledi. Asgari ücrete yapılan 104 TL zammın devletin kendi verileriyle de çeliştiğini belirten Görgün, TÜİK'in bir işçinin asgari geçim maliyetini 1669 TLolarak belirlediğini, hükümet işçilerin olduğu gibi kendi kurumunu da dikkate almadığını dile getirdi.

Öte yandan 144 TL olan asgari ücretin yaklaşık 133 TL'sinin de asgari geçim indirimi olduğunu kaydeden Görgün, bunun işverenden değil bütçeden karşılandığını dile getirdi. Dolayısıyla patronların işçiye 1270TL net asgari ücret ödediğini söyleyen Görgün, asgari ücretin sefalet ücreti olduğunu ifade etti.

Görgün, muhabirimizin zorunlu bireysel emeklilik ile asgari ücrete yapılan zammın yarısının kesileceğine ilişkin sorusuna ise “Bireysel emeklilik ile asgari ücretlilerden zorla belli oranda kesinti yapacaklar. Dövizdeki artışı da hesaba kattığımızda 104 TL yapılan zammın 71 TL küçüldüğünü saptadık. Ancak önümüzdeki yıl bunun daha da küçüleceğini tahmin ediyoruz. Bunun için de 12 milyon insanın karşı karşıya kaldığı bu durum gündemin alt sıralarına itilemez” yanıtını verdi. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net