CHP: Neden yetkiyi bir kişiye bağlamaktan söz ediyorsunuz?

CHP: Neden yetkiyi bir kişiye bağlamaktan söz ediyorsunuz?

CHP milletvekillleri Anayasa değişiklik teklifine ilişkin basın açıklaması yaptı.

CHP milletvekillerinin Ankara İl Başkanlığı önünde basın açıklaması yaptı. Anayasa değişiklik teklifine ilişkin yapılan açıklamada “Neden milli egemenliğimizi sorguluyorsunuz? Neden tüm gücü yetkiyi bir kişiye bağlamaktan söz ediyorsunuz? Neden ey Cumhurbaşkanı?” diye soruldu.

CHP milletvekillerinin yaptığı basın açıklamasında Anayasa Komisyonunda yapılan görüşmeler de eleştirildi. Görüşmelerin kapalı kapılar ardında, kimse duymadan, basın olmadan yapıldığına dikkat çeken CHP Milletvekilleri, “Partinin Cumhurbaşkanı adı altında, tek adam rejimini, diktatörlüğü getiriyorlar. Irak'ta Saddam gibi, Libya'da Kaddafi gibi, Suriye'de Esad gibi, başbakanımız olmayacak. Bakanlarınız olmayacak. Milletvekillerimizin yetkisi olmayacak. Yargı bir adamın emrine girecek. Hiç bir vatandaşın,vatandaş olarak hükmü kalmayacak” dedi.

CHP milletvekilleri, CHP Ankara İl Başkanlığı önünde bir araya geldi.

CHP milletvekilleri İstanbul Taksim'de de anayasa değişikliği teklifiyle ilgili hep bir ağızdan basın açıklaması yaptı. CHP Milletvekilleri Dursun Çiçek, Barış Yarkadaş, Hilmi Yarayıcı, Enis Berberoğlu, Sezgin Tanrıkulu, Selina Doğan, Gamze Akkuş İlgezdi, Oğuz Kaan Salıcı, Erdin Bircan, Gürsel Tekin, Gülay Yedekçi, Serdar Kuyucuoğlu saat 11.00'de Taksim Cumhuriyet Anıtı önünde bir araya geldi. 12 milletvekili daha sonra anayasa değişikliği teklifiyle ilgili her bir ağızdan basın açıklaması okudu.

‘ANAYASA DEĞİŞMİYOR, REJİM DEĞİŞİYOR’

Türkiye'nin bütün illerinde CHP'liler tarafından eş zamanlı olarak okunan açıklamada özetle, "Anayasa değişmiyor, rejim değişiyor. Kapalı kapılar ardında kimse duymadan, basın olmadan vekillerimizin sesi, duvarlarda yankılanıyor. Bizi duyun gerçekleri bilmeniz gerekiyor; bu mesele parti meselesi değil. Bu mesele vatan, millet meselesi. Ekmek aş, özgürlük meselesi. Partili Cumhurbaşkanı adı altında tek adam rejimini, diktatörlüğü getiriyorlar" denildi. Okunan metin partililer tarafından kurulan standlarda vatandaşlara dağıtıldı. (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 30 Aralık 2016 13:01
www.evrensel.net