İngiliz basını: ABD dışlandı, İpler Putin’de

İngiliz basını: ABD dışlandı, İpler Putin’de

Rusya’nın öncülüğünde Suriye’de varılan ateşkes anlaşması İngiliz basının da gündemindeydi. 

Suriye'de varılan anlaşma İngiliz basınında iplerin Putin'e geçmesi olarak yorumlandı. 

Guardian gazetesinin manşeti, “Rusya Suriye’de ateşkesi sağlarken, ABD dışlandı” oldu. Gazetenin Moskova muhabiri Shaun Walker ile İstanbul muhabiri Kareem Shaheen imzalı haberde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, muhalifler ile rejimin çatışmaları durdurmasını sağladığı belirtildi.

Guardian’a göre Türkiye ve Rusya’nın sayesinde varılan anlaşma, Suriye’de yaklaşık 6 yıldır süren iç savaşın son bulması açısından bir dönüm noktası olabilir.

BBC Türkçe’nin aktardığı haberden bazı satırlar şöyle: “Anlaşmaya varılmasını sağlayanlara bakıldığında, ABD’nin eksikliği net şekilde görülüyor. Zaten geçtiğimiz aylarda Moskova Suriye’deki askeri ve diplomatik girişimlerini artırırken, ABD süreçten dışlanmıştı.
ABD’nin müzakerelerde olmaması, bir anlamda Rusya ve Türkiye’nin Washington’un Suriye’ye yönelik olarak izlediği politikalardan duydukları hayalkırıklığının bir sonucu”
Guardian’a göre, ateşkesin korunması ve müzakerelerde ciddi bir ilerleme sağlanması Rusya Devlet Başkanı Putin için çok önemli bir başarı olacak: “Zira Putin, (Suriye Devlet Başkanı) Beşar Esad’ı desteklemek için Moskova’nın, Afganistan’ın işgalinden bu yana eski Sovyetler Birliği sınırları dışındaki ilk müdahalesini gerçekleştirmişti” 

PUTİN’DEN, ERDOĞAN’A KÜRT SÖZÜ

Gazetenin diplomasi editörü Patrick Wintour’a göre de, Suriye’de ipleri elinde tutan kişi Putin. Wintour, “Süreçte en önemli ülke Türkiye olacak gibi görünüyor” dedikten sonra, Putin’le ilgili görüşünün nedenini şöyle açıklamış: “Aslında Putin, Türkiye Cumhurbaşkanı’na bir teklifte bulundu. Suriye ordusunun Halep’i ele geçirmesi karşılığında, Recep Tayyip Erdoğan’a Suriye’nin kuzeyinde bir Kürt federasyonunu önleme fırsatı verilmiş gibi görünüyor. ABD destekli Suriye Kürtleri Rakka’da IŞİD’e karşı mücadelede ön safta olsalar da, böylesi bir federasyon oluşumu Erdoğan’ın en büyük kaygısıydı. (...) Kürtler, BM’nin yürüttüğü Cenevre’deki siyasi süreçten dışlanmışlardı. Putin’in, Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapılacak barış görüşmelerinde de, Kürtlere müzakere masasında yer olmayabilir.(...) Bu durumda ABD’nin bir diğer müttefiki Kürtler, Obama’nın dünyanın gidişatı hakkında ders vermekte, bu gidişatı şekillendirmekten çok daha iyi olduğunu kanıtladığını görecekler. İşte Putin de bu boşluğu başarıyla dolduruyor.”

‘RUSYA YENİDEN SÜPER GÜÇ’

Times gazetesinin iç sayfalarındaki haberin başlığı ise “Putin, Erdoğan’la anlaşma sonrası Suriye’de savaşın sona ermesi çağrısı yapıyor” oldu. Gazetenin Kahire muhabiri Bel Trew ve Moskova muhabiri Tom Parfitt imzalı haberde, ateşkes anlaşması ile Putin’in Rusya’nın süpergüç rolünü ortaya koyduğu belirtildi. Times’a konuşan Kremlin yanlısı Adil Rusya Partisi’nin tecrübeli milletvekillerinden Mikhail Emelyanov, “Ortadoğu’da etki sahibi olma planımızı, Suriye’nin bütünlüğünü koruyarak uygulayacağız” dedi.

Gazete ABD’nin ise Astana’da yapılacak görüşmelere katılmasının beklenmediğini, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD’yi, YPG’yle ilişkisi nedeniyle ‘terörizmi desteklemekle’ suçladığını yazdı.

‘TÜRKİYE’NİN İSTEDİĞİ OLMAYACAK’

Haberde ayrıca şu satırlar da yer aldı: “Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hizbullah dahil tüm yabancı grupların Suriye’den ayrılmalarında ısrarlıydı. Ancak bu talep muhtemelen İran engeline takılacak. İran, hem Rusya’nın hem de Esad’ın müttefiki. Türkiye uzun süredir Suriye için Esadsız bir gelecek öngörüyor. Rusya ise bu konuda aynı görüşte olmayacak.”
Financial Times’ın iç sayfalarındaki haberde de, gazeteye konuşan İngiltere’nin önde gelen düşünce kuruluşu Chatham House’un Ortadoğu Uzmanı Lina Khatib ise Türkiye’nin Suriye’de önceliklerinin değişmesine dikkat çekti: “Türkiye’nin ateşkesi desteklemesi Suriye’deki öncelikleri ile ilgili olarak önemli bir değişikliğe işaret ediyor. Görünen o ki artık, bu öncelikler arasında rejim değişikliği yok. Ateşkes tamamen uygulanmasa bile, varılan anlaşma sorunun tarihinde yeni bir aşama yolunda atılan ilk adım. Son gelişmeler Rusya’nın kendine olan güveninin giderek arttığını, rakiplerinin de bu durumu kabullendiğini gösteriyor”
(DIŞ HABERLER)
 

Son Düzenlenme Tarihi: 30 Aralık 2016 11:58
www.evrensel.net