Mezarlar da zamlandı, boş mezar yeri 25 bin TL

Mezarlar da zamlandı, boş mezar yeri 25 bin TL

Yeni yılda İstanbul’da mezarlık ücretlerine gelen zamla, Zincirlikuyu, Aşiyan gibi rağbet gören mezarlıklarda boş mezar yerinin fiyatı 25 bin TL oldu.

Hürriyet’ten Fatma Aksu’nun haberine göre yeni yılda, İstanbul’daki mezarlık ücretlerine zam geldi. Yıl sonuna kadar satışların durdurulduğu “Birinci Grup” statüsünde yer alan boş mezar yerleri neredeyse otomobil fiyatına. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde bu ay onaylanan yeni fiyat tarifesine göre “Cenazelerin soğuk hava tesisli belediye gasilhanelerinde bekletilmesi, İstanbul dışına nakil, tabut, ilaçlama, tabut örtüsü, İstanbul içi ve dışı cenaze nakilleri, ölü doğum, çocuk ve yetişkinler için tabutsuz ve lahitsiz defin işlemleri” yine ücretsiz olacak. Çocuk mezar yerlerine ise zam uygulanmadı. 

İBB meclisinde oyçokluğuyla onaylanan ve 1 Ocak – 31 Aralık 2017 tarihleri arasında geçerli olacak fiyat tarifesine göre fiyatları el yakan mezarlıklar, Anadolu yakasında Çengelköy ve Karacaahmet, Avrupa yakasında Zincirlikuyu, Ulus, Rumelihisarı (Aşiyan), Abide-i Hürriye ve Nafibaba mezarlıkları. Bu mezarlıklarda cenaze için yer bedeli geçen yıl olduğu gibi 6 bin lira. Ancak bu mezarlıklarda cenazenin yanındaki boş yer bedeli yüzde 13.64 artışla 11 bin liradan 12 bin 500 liraya, boş mezar yeri (cenaze yoksa) 22 bin liradan 25 bin liraya çıktı. 6 bin lira olan çocuk cenazesi için yer bedeli ise değişmedi. (HABER MERKEZİ)

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ
 

Son Düzenlenme Tarihi: 30 Aralık 2016 14:26
www.evrensel.net