Berlin saldırısı şüphelisi serbest bırakıldı

Berlin saldırısı şüphelisi serbest bırakıldı

Berlin saldırısının zanlısıyla bağlantılı olduğu şüphesiyle gözaltına alınan Tunuslu serbest bırakıldı.

Almanya'da Federal Savcılık Berlin'de 12 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırının soruşturmasında gelinen son durum hakkında bilgi verdi. 

DW Türkçe’nin haberine göre, Savcılık, Berlin saldırısının zanlısı Anis Amri ile irtibatta olduğu düşünülen şüphelinin serbest bırakıldığını açıkladı. 40 yaşındaki Tunuslu, Amri'nin telefonunda numarası kayıtlı olduğu için çarşamba günü gözaltına alınmıştı.

Federal Savcılık, Anis Amri'nin bir video kaydında IŞİD'e bağlılığını dile getirdiğini de doğruladı. Üç dakikalık kayıttaki kişinin Anis Amri olduğunun açıkça anlaşıldığı belirtildi. Amri'nin IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi'ye bağlılık yemini ettiği ve kanı akan Müslümanların öcünün alınacağını söylediği belirtildi.         

TIR’ın otomatik fren sisteminin daha büyük bir faciayı önlediğini de açıklayan Federal Savcılık, bu sayede aracın ancak 70 – 80 metre ilerleyebildiği ve durduğu bilgisini verdi.

Saldırının zanlısı olduğu düşünülen Amri, İtalya'nın Madrid kentinde polis tarafından vurularak öldürülmüştü. Amri’nin üstünde bulunan silahla polise ateş ettiği merminin çapı ile TIR'da Polonyalı şoförün öldürüldüğü olayda kullanılan mermilerin çapının aynı olduğunu belirten savcılık henüz aynı silahın kullanılıp kullanılmadığının netlik kazanmadığını açıkladı. TIR'da ölü bulunan Polonyalının ölüm saati de verilen bilgilere göre henüz kesin olarak tespit edilemedi. Geçici otopsi raporuna göre Polonyalı şoförün saldırı saatine yakın bir zamanda öldürüldüğünden yola çıkılıyor. Resmi otopsi raporunun ocak ayı ortasında açıklanması bekleniyor.

Anis Amri'nin saldırıdan sonra günlerce Avrupa sınırları içinde gezdiği de Federal Savcılık tarafından doğrulandı. Savcılık saldırganın Berlin'den Hollanda'ya kaçtığı ve Fransa üzerinden de İtalya'ya geçtiği bilgisini verdi. Amri 2015'te Almanya'ya gelmeden önce İtalya'da yaşıyordu. 

GÜVENLİK BİRİMLERİNE ELEŞTİRİLER 

Öte yandan Süddeutsche Zeitung, NDR ve WDR yayın kuruluşlarının ortak araştırmasına göre Amri pek çok kez güvenlik birimlerinin odağındaydı. Şubat 2016'dan Kasım 2016'ya kadar Berlin'deki Ortak Terör Savunma Merkezi'nde (GTAZ) Amri'nin en az yedi kez gündeme geldiği, saldırıdan sadece beş gün önce ortaya çıkan resmi belgelerde Amri'nin Almanya'daki sicilinin dökümünün yapıldığı belirtildi.
Almanya'da muhalefet partileri Birlik 90/ Yeşiller Partisi ve Sol Parti de araştırma komisyonu kurulmasını istedi. Sol Parti Grup Başkan Yardımcısı Frank Tempel, kurumların hatası olduğunu, ölümlerin engellenmesi için yeterli delilin mevcut olduğunu savundu. (DIŞ HABERLER)
 

www.evrensel.net