‘Barış demeyen bizi kazanamaz’

‘Barış demeyen bizi kazanamaz’

Diyarbakırlılar, savaş politikalarının Diyarbakır'ı riske attığını ve Diyarbakır'ı kazanmanın tek yolunun barış olduğunu vurguluyorlar.

Serpil BERK
Diyarbakır

Türkiye’nin el Bab’daki varlığı tartışılmaya devam ediyor. Fırat Kalkanı operasyonu kapsamında yürütüldüğü söylenen operasyon için yetkililer ‘kısa sürede tamamlanacağı’ mesajı verirken peş peşe asker ölümleri yaşanıyor. Siyasiler de el Bab ısrarlarını sık sık dile getiriyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz gün el Bab için “Bu yoldan geri dönmek mümkün değil. Şehitlerimiz var, canımız acıyor ama geri dönemeyiz” derken yakın zamanda MHP Lideri Devlet Bahçeli, “El Bab’dan elimiz boş dönersek Diyarbakır’ı riske atarız” demişti. Diyarbakırlılara Bahçeli’nin sözlerini sorduk. İçeride ve dışarıda yürütülen savaş politikasının halkların çıkarına olmadığını söyleyen yurttaşlar, bu politikanın zaten Diyarbakır’ı riske attığını söylüyor ve kazanmanın tek yolunun barış olduğunu vurguluyor.

‘BASKIYI BİTİRSİNLER’

24 yaşındaki Nurhan Aktaş genç yaşına rağmen geleceğe dair hiçbir umudunun kalmadığını belirterek, “Bizi kazanmak istiyorlarsa öncelikle üzerimizdeki bu baskıyı ortadan kaldırmalılar. Biz yaşadığımız her şeye rağmen yine de barış dedik, demeye de devam ediyoruz. Fakat burada yaşadıklarımızı doğru şekilde anlatmıyorlar. Kale içten fethedilir önce içimize girsinler bize düşman gözüyle bakmasınlar işte o zaman bizi kazanırlar” dedi.

Abdullah Deniz isimli yurttaş ise Diyarbakır’ın savaşla kazanılmayacağını ifade ederek şunları anlattı: “Biz burada bir yıl boyunca bir savaş ortamı zaten yaşadık. Ne değişti, bu savaş ne kazandırdı? Bir sürü insan perişan oldu, evlerini terk etmek zorunda kaldı birçok insan yaşamını yitirdi. Diyarbakır’ı ve Kürt halkını kazanmak istiyorlarsa barışa geri dönsünler. Çözüm sürecinden kopmasalardı bugün başka bir sonuç alırlardı. Son bir yıllık süreçte hiçbir şey kazanılmadı.”

‘BU HALKI KAZANANLAR CEZAEVİNDE’

Halkı kazanmak için savaş söylemlerinden vazgeçilmesi gerektiğini söyleyen Bayram Gücenir de, “Bu halkı savaşla kazanamazsınız. Halkı kazananlar tutuklandı şu an cezaevindeler, onlar savaşla mı kazandı bizi? Biz her zaman barıştan yana olduk yıllarca savaş diyenlere karşı her koşulda bunu savunduk. Bizlerin son bir yılı savaştan beter geçti, bu yolla halkı kazanabilirler mi? Savaş yöntemi bugüne kadar çok denendi ama umdukları sonucu alamadılar” dedi.

‘BIKTIK SAVAŞTAN’

Halkın yaşanan savaştan büyük zarar gördüğünü kaydeden Gücenir, “Oraya girmezsek kaybederiz, burası düşerse kaybederiz diyorlar sürekli peki bugüne kadar savaşılan yerlerde ya da onların dediği gibi girilen yerlerde ne kazanıldı? Savaş bugüne kadar kime fayda sağlamış ki? Her savaşta olduğu gibi olan her zaman bizler gibi fakir fukaraya oluyor. Bizi barış demeyen kimse kazanamaz. Yeter artık bıktık savaştan, acıdan, ölümden” dedi.

www.evrensel.net