30 Aralık 2016 04:32
Son Düzenlenme Tarihi: 29 Aralık 2016 23:39

SGK, açığa alınanlara sendikayı da yasakladı!

İzmir Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü görevinden geçici olarak uzaklaştırılan kamu emekçilerinin sendikal faaliyet yürütemeyeceğini bildirdi.

SGK, açığa alınanlara  sendikayı da yasakladı!

Paylaş

Eda AKTAŞ
İzmir

İzmir Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü, bağlı birimlerine yazı yollayarak, Devlet Memurları Kanunu’nun 137. ve 138. maddelerine dayanarak görevinden geçici olarak uzaklaştırılan kamu emekçilerinin kurumlarında sendikal faaliyet yürütemeyeceğini bildirdi.

Yazıya tepki gösteren BES Genel Başkanı Fikret Aslan, keyfi ve zorlama bir yazı olarak değerlendirdi.  

YARGIYA TAŞIMAYAN ÇALIŞMA YAPAMAYACAK

SGK İl Müdürlüğü, bu talebini ilk olarak SGK Başkanlığı’na iletti. SGK Başkanlığın’ndan il müdürlüğüne gelen yanıtta, 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Ve Toplu Sözleşme Kanunu’nun 18. maddesinde, “Görevden uzaklaştırma, re’sen emeklilik, göreve son verilmesi, tayin veya sair hallerde görevlinin mahkemeye başvurması halinde, mahkeme kararı kesinleşinceye kadar sendikadaki görevi devam eder. Bu itibarla, görevden uzaklaştırmada, mahkemeye başvurma durumu olmadığı hallerde, yukarıda belirtilen kanun hükmü gereğince sendikadaki görevi sona ereceği belirtilmektedir. Bu nedenle 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 137 ve 138 maddeleri gereğince görevlerinden uzaklaştırılan personellerimizin sendikal görevlerinin sona ermiş olması sebebiyle sendikal faaliyetlerde bulunamayacaklardır” denildi. Bu yanıtın ardından SGK İl Müdürlüğü birimlerine söz konusu yazıyı gönderdi. 

SENDİKAMIZI HEDEF ALAN BİR KARAR

9’u BES üyesi olmak 13 kamu emekçisinin görevinden uzaklaştırıldığı İzmir SGK İl Müdürlüğü’nün talimatına tepki gösteren BES Genel Başkanı Fikret Aslan, “Bu açığa almalar memuriyetten ihraç falan değil, geçici bir tedbir amaçlı uygulanıyor. Bunlar hala memur ve memurluk hakları var. Bu anlamda 4688 sayılı yasada bu temelde her hangi bir hüküm yok, açığa alınanların sendikal faaliyet yürütemeyeceğine dair.

Yani bu karar direk sendikal faaliyetlerimizi engellemek için çok keyfi ve zorlama bir yazıdır. Buradan direk sendikamızın hedefe alındığını düşünüyoruz. Sendikamızın faaliyetlerini ve çalışmasını hedef alan ve sendikal özlüklerimizi kısıtlayan bir durum” dedi.

Yazıyla ilgili hukuksal süreci başlatacaklarını da ekleyen Aslan, SGK İl Müdürlüğü’yle de mücadeleyi sürdüreceklerini kaydetti. 

ÖNCEKİ HABER

Öğretim görevlisi sorduğu sorudan dolayı gözaltına alındı

SONRAKİ HABER

Tank Palet'in özelleştirilmesine karşı 15 bin kişi miting yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa