'Utanç davası'nda 3 sanığa tazminat ödenecek

'Utanç davası'nda 3 sanığa tazminat ödenecek

İstismara uğrayan N.Ç. davasında 3 sanığa 'makul surede yargılama hakkının ihlal edildiği' iddiasıyla tazminat ödenmesine karar verildi.

Anayasa Mahkemesi, Mardin'de 15 yaşındaki kız çocuğu N.Ç.'ye istismarda bulundukları gerekçesiyle 25 sanık ile birlikte yargılanan ve hapis cezası olan 3 sanığın yaptığı, 'makul surede yargılama hakkının ihlal edildiğine' dair başvuruya ilişkin kararını açıkladı. Mahkeme, makul sürede yargılanma hakkının ihlal edildiğini bildirirken başvuruda bulunan 3 kişiye 9'ar bin TL manevi tazminat ödenmesini kararlaştırdı.

Kamuoyunda, 'Utanç davası' olarak bilinen olay, 2002 yılında Mardin'de meydana geldi. O tarihlerde 13 yaşında olan N.Ç., iki kadın tarafından para karşılığı istismara zorlanırken aralarında Kaymakamlık yazı işleri müdürü ve bir yüzbaşının da bulunduğu 24 kişi ile 2 kadın hakkında dava açıldı.

Mardin 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nin 28 Eylül 2010 tarihinde verdiği karar Yargıtay tarafından bozulurken, yeniden görülen davada 16 Ocak 2013 tarihinde sanıklara verilen 5-9 yıl arasında değişen hapis cezaları Yargıtay 14'ncü Ceza Dairesi'nin 15 Ocak 2014 tarihi kararıyla hüküm düzeltilerek onandı.

N.Ç davasında ceza alan ve cezaları Yargıtay tarafından onanan E.A., Ş.D., ve Ş.O., 7 Mart 2014 tarihinde bireysel başvuru kapsamında 'Makul sürede yargılama hakkının ihlal edildiği' iddiasıyla Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. Anayasa Mahkemesi verdiği kararda, makul sürede yargılama hakkının ihlal edildiğinde karar vererek, başvuruculara ayrı ayrı 9 bin lira manevi tazminat ödenmesine ve kararın bir örneğinin Mardin 1'inci Ağır Ceza Mahkemesine ve Adalet Bakanlığı'na gönderilmesine karar verdi. (DHA)

www.evrensel.net