Necmiye Alpay: Bu topraklarda bu dayanışma yıllardır yapılır

Necmiye Alpay: Bu topraklarda bu dayanışma yıllardır yapılır

Kapatılan Özgür Gündem gazetesi ana davasında 'örgüt üyeliği' iddiasıyla yargılanan dilci Necmiye Alpay savunma yapmaya başladı.

Kapatılan Özgür Gündem gazetesini ana davasında ilk defa savunma yapan dilci Necmiye Alpay, dayanışmaya dikkat çekerek, “Yaşar Kemal’e ilk kez dava açıldığında bin kişi ‘aynı suçu işliyoruz’ dedi. Bu topraklarda bu dayanışma yıllardır yapılır” dedi. 

Necmiye Alpay’ın yaptığı yazılı savunmasının satır başları şu şekilde:

“Davada 4 aydır tutukluyum. Bu yargısız bir infazdır. Neden mi? Açıklamak istiyorum. Metin üç parçalı. Gazete, silahlı örgüt, sanıklar. Ama metindeki üç parça arasında bağlantı göremedim. Danışma kurulu üyeliği için teklifi yapıldığında gazetenin yayınlanma özgürlüğü çerçevesinde davet yapıldı. Voltair’in dediği gibi... ‘Düşüncelerine katılmıyor olabilirimde ama onları ifade etmeniz için her şeyi yaparım’. Benim Gündem ile dayanışmam bu fikirle oldu. Yasar Kemal’e ilk kez dava açıldığında bin kişi ‘aynı suçu işliyoruz’ dedi. Bu topraklarda bu dayanışma yıllardır yapılır. Yetki kullanmadım, yönetmedim, yönetilmedim de. 4 aydır tutukluyum bu kolay değil. Hayatım bir balta ile ikiye ayrıldı. Yakalanmadım.” Mahkeme başkanının Necmiye Alpay’a “kendin teslim oldun” demesi üzerine, “Teslim oldum doğru değil, ifade verdim” diye düzeltti. 

İDDİANAME SOYUT VE ÖNYARGILI 

Alpay, savunmasının devamında şunları söyledi: “İddianamede somut bir şey yok, soyut şeyler var. İddianame önyargı ile yazılmış. Savcı bilerek önceden karar vermiş gazetenin ‘silahlı örgütün yayın organı’ olduğuna. Bize suçlamalar da bu şekilde yapılmış. Kitaplar için gazeteler için ‘ele geçirildi’ ifadeleri artık terk edilmeli. Kitapların ele geçirilmesi deyişi çok kötü zamanları hatırlatıyor. 12 Eylül… Bu deyişten artık vazgeçmeli.”

Necmiye Alpay’ın savunmasının ardından Av. Eren Keskin savunmaya başladı.

Son Düzenlenme Tarihi: 29 Aralık 2016 15:12
www.evrensel.net