29 Aralık 2016 13:17

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Her an ateşkes olabilir

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye’de devam eden çatışmalar ve ateşkes tartışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Her an ateşkes olabilir

Paylaş

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bir özel haber kanalında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Suriye'de ateşkesin her an olabileceğini belirten Çavuşoğlu, “Suriye'de ateşkes, her an olabilir. Yılbaşından önce biz bunu tamamlamayı düşünüyoruz. Liderler iradeyi ortaya koydu. Uzmanlarımız sürekli müzakere ediyoruz muhalefet ile Rusları bir araya getirdik. Rejimin garantisi Rusya olacak. Rejim ile aynı anlaşmayı Rusya imzalayacak Rusya bunun garantörü olacak ateşkesin ihlal edilmemesi ülke geneline yayılması için. Hangi grupların Astana'ya gideceğine Ruslar ile bu anlamda bir anlaşma yapmak üzereyiz” diye konuştu.

ABD'YE 'NOKTA' YANITI

Çavuşoğlu, ABD'nin YPG'ye silah yardımında bulunduğu iddialarını yalanladığı açıklamasına ilişkin konuştu. ABD Ankara Büyükelçiliği'nin “ABD hükümeti, YPG veya PKK’ya silah ya da patlayıcı sağlamamıştır, nokta” ifadesini kullandığı açıklamasına aynı cümleyle yanıt verdi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Bugüne kadar ABD, YPG'ye silah vermiştir. Nokta” dedi.

‘KOALİSYON DESTEK VERMİYOR’

Çavuşoğlu, ABD'yi ve koalisyonu Fırat Kalkanı Harekatı’na destek vermemekle de suçlayarak, “Amerikan’ın içinde olduğu koalisyon belli bir zamandan beri Fırat Kalkanı Operasyonumuza havadan destek vermiyor” diye konuştu. (DİHABER)

ÖNCEKİ HABER

MKEK Eski Genel Müdürü’ne hapis cezası

SONRAKİ HABER

Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa