SES: Usulsüz ameliyat yapılıyor hastane yönetimi izliyor

SES: Usulsüz ameliyat yapılıyor hastane yönetimi izliyor

SES Kayseri Şube Başkanı Orhan Karakaya, Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde usulsüz ameliyatlar yapıldığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Kayseri Şube Başkanı Orhan Karakaya, Eğitim ve Araştırma Hastanesi ortopedi servisinde usulsüz ameliyatlar yapıldığı, bu yolla devletin zarara uğratıldığı gerekçesiyle cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulundu.

SES Şube Başkanı Karakaya, kasım ayında kanun hükmünde kararname (KHK) ile görevinden ihraç edilen görevlilerin daha önce ortaya attığı iddiaları yargıya taşıdı. KESK üyeleri ve diğer bazı kurum  temsilcileriyle birlikte Kayseri Adliyesine gelen Karakaya, Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunduklarını belirtti. Karakaya, şöyle dedi: “Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi ortopedi servisinde kanun, yönetmelik ve vicdanlara aykırı, haksız kazanca ve kamunun zararına yol açan ameliyatları yapan ve yapılmasına göz yuman hastane yöneticileri hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduk. Özellikle mesai sonrası yapılan ameliyatlarla haksız kazanç ve devleti, kamu kurumunu zarara uğratma söz konusu.”

HASTANE İDARESİ GÖZ YUMUYOR

Hastane yönetiminin olanlara göz yumduğunu söyleyen Karakaya şunları söyledi: “Hastanede yaklaşık 3 yıldır ortopedi servisinde protez-ortez ameliyatlarının çoğunluğu 16.00-23.00 saatlerinde yani mesai dışında yapılıyor. Bu şekilde uygulama ile ameliyatlarda kullanılan medikal malzemelerin ihalesiz, ihaleye gerek kalmadan ameliyatı yapan doktor tarafından, istenilen firmadan direk alınıyor. Ameliyatlarda kullanılan ortez ve protez malzemelerden de komisyon alınıyor olması acil olmayan bu ameliyatların acil gibi mesai dışında yapılmasının da gerekçesidir. Bu durum ameliyatı yapan kişilerin haksız kazanç elde etmesine neden olmaktadır. Mesai dışı ameliyatlar nedeni ile personele daha fazla performans ücreti ödenmektedir. Bu tür ameliyatlarda kullanılan ortez-protez vb. medikal malzemeler eğer ameliyatlar mesai sonrası değil de normal mesai saatleri içerisinde yasalara, yönetmeliklere uygun yapılsa daha ucuza alınabilecektir. Böylece de kurumumuz zarara uğratılmamış olacaktır.”

HASTALARIN HAYATI TEHLİKEYE ATILIYOR

Karakaya, bu ameliyatlara ameliyathaneye girmesi yasak olan, mezuniyeti, statüleri uygun bulunmayan, medikal firma çalışanlarının da girdiğini belirterek şöyle konuştu: “Bu tür acil olmayan ameliyatların mesai sonrası yapılması başka sıkıntıların da yaşanmasına neden olmaktadır. Şöyle ki; acil olmayan bu ortopedi hastalarının mesai sonrası ameliyata alınması sırasında acil vakalar geldiğinde personeller ne yapacağını şaşırmaktadır. Mesai sonrası nöbete gelen ameliyathane personelleri acil vakalar için mesaiye gelmektedir. Acil olmayan bu tür hastaların ameliyatında bulunmak için değil. Böyle durumda acil vaka geldiğinde, acil olmayan ortopedi ameliyatları acil vakalar bitene kadar ameliyat masasında bekletilmekte ya da acil hastaya zamanında müdahale etmekte gecikme yaşanması söz konusu olmaktadır. Her iki durumda da hastaların hayatları tehlikeye atılmaktadır. Bunun yanında  ameliyatlara ait medikal malzemelerin terör örgütü listesine alınan darbeci ‘FETÖ’ Cemaatine yakın bir firma olduğu, bu nedenle hastane idaresi tarafından da bu usulsüz ameliyatlara müdahale edilemediği, göz yumulduğu da gelen bilgiler arasında yer alıyor. Biz bu konuda cumhuriyet savcılığına başvurduk. Bundan sonraki süreçte yargı önünde devleti zarara uğratanların yani sorumluların hesap vermesini bekliyoruz.” (DHA)

www.evrensel.net