Kuran kursunda yaşanan istismar için 23 yıl hapis istendi

Kuran kursunda yaşanan istismar için 23 yıl hapis istendi

İstanbul Pendik’de bir Kuran kursunda yaşanan çocuk istismarına ilişkin davanın ilk duruşması görüldü.

İstanbul Pendik'te bulunan bir dernekte Kuran öğretmenliği yapan 32 yaşındaki O.B.’nin 11 yaşındaki P.E.'ye cinsel istismarda bulunduğu gerekçesi ile tutuklu olarak yargılandığı davaya başlandı. Savcı ilk duruşmada verdiği esas hakkındaki mütalaasında sanığın 23 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

İstanbul Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ilk duruşmasına tutuklu sanık O.B.(32), mağdur P.E. (11), mağdur P.E.'nin babası D.E. ile tarafların avukatları ve psikolog katıldı.

Mahkeme heyeti, dosyanın içeriğini gerekçe göstererek duruşmanın kapalı yapılmasına oybirliği ile karar verdi. Bu karar üzerine duruşma salonu boşaltıldı. Duruşmada sadece taraflar hazır bulundu.

Sorgusunda, Pendik'te bir derneğe bağlı olarak gönüllü Kuran kursu verdiğini söyleyen sanık O.B., mağdur P.E.'ye geçen yıl bir süre Kuran dersi verdiğini söyledi. O.B., hakkındaki suçlamaları reddetti.

Sanık O.B. ifadesinin ardından salondan çıkarılarak, istismar mağduru P.E’nin ifadesine geçildi. P.E., duruşmada istismar olayını psikolog eşliğinde anlattı.

Mağdur P.E.'nin babası D.E., oğlunun kursa gitmesi nedeni ile sanığı tanıdığını, ondan şikayetçi olduğunu belirterek, olaydan sonra oğlunun durgunlaştığını söyledi. Oğluna durgunluğun nedenini sorduğunu belirten D.E., “Önce çekindi. Israr edince sanığın yaptığı şeyleri üstü kapalı anlattı. Sanığı aradım, onunla parkta buluştum. Oğlumun iftira attığını söyledi. Şikayetçiyim” dedi.

P.E.'nin annesi C.E ise oğlunun olaydan sonra yaşadıklarını kendisine anlattığını söyledi. Anne C.E, “Eve geldikten sonra elindeki dergileri fırlatarak, ‘Bu nasıl bir hoca, tam bir sapık’ dedi. Sanığın yaptıklarını anlattı. Eşim gelince de ona durumu anlattım” dedi.

SAVCI 23 YILA KADAR HAPİS İSTEDİ

Savcısı Murat Yerdeyatar, esas hakkındaki mütalaasında mağdurun 15 yaşından küçük olduğunu hatırlatarak, sanığın, ‘Sarkıntılık yapmak suretiyle çocuğun cinsel istismarı’ ve ‘Kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma’ suçlarından 8 yıldan 23 yıla kadar hapis cezası istemiyle cezalandırılmasını istedi. Sanığın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme heyeti ise duruşmayı erteledi. (DHA)

www.evrensel.net