Eurotex’te yılbaşı tatil olsun diyen 60 işçi işten atıldı

Eurotex’te yılbaşı tatil olsun diyen 60 işçi işten atıldı

Çorlu’da bulunan Eurotex Tekstil’de yılbaşında çalışma dayatmasına karşı imza toplayan işçilerden 60’ı işten atıldı.

Vedat YALVAÇ
İstanbul

Tekirdağ Çorlu’da bulunan Eurotex tekstil’de patron tarafından yılbaşında çalışma dayatmasına karşı çıkarak imza toplayan işçilerden 60’ı işten atıldı. “Çok insanın hakkını yediler” diyen işçiler, yaşananlara tepkili.

Dün gece vardiyasında çalışmak üzere fabrikaya giden işçiler, girişte parmak okuma bölümünden geçemedi. Daha sonra işten çıkarıldıkları söylenen işçiler sorguya alındı. İşçilerden biri yaşananları şöyle anlattı: “Fabrikaya parmak okutarak giriyoruz. İçeri girmek istedim ancak parmak okumadı. Sonra birkaç işçinin daha benim gibi parmakları okunmamış. Gerekçesini sorduğumuzda ise toplanan imzalar nedeniyle işten atmaların başladığını söylediler. Sonra içeri çağırarak sorguya aldılar beni. Personel müdürü direk ‘Kampanyaya seni kim yönlendirdi, elebaşı kim? Size bunu kim yaptırdı?’ diyerek isim istedi.”

Eve gittikten sonra bölüm şefinin kendisini arayarak isimlerini ihbar etmesini istediğini söyleyen işçi, “İhbar edilecek bir şey yok. Bu talep tüm fabrikanın talebi. İki üç kişi değil bunu organize eden. Herkesin sizden bir talebi vardı. Küçücük bir talepti bu. Kimsenin ismini veremem dedim. 700’ü bulan isim listesi var. Herkes imzalamış. Çünkü kimse yılbaşında çalışmak istemiyor ve bu da bizim en doğal hakkımız” dedi.

BÖLÜM ŞEFLERİ İLE TOPLANTI YAPILACAK

Fabrikanın genel müdürünün bugün tüm şeflerle toplantı yapacağını aktaran  işçiler, “Tüm şefler whatsapp’tan yazmış, ‘İmza kampanyası nedir. Bununla ilgili herkes isim listesini alıp gelsin. Kim var bu işin içinde’ diye. Bunun üzerine bölüm şeflerinin imza kampanyasını organize edenlerin peşine düştüğünü aktaran başka bir işçi de, “Bölüm şefleri işçilerle toplantı yaparak imza kampanyasını kimin organize ettiğini sormuş. Bir bölüm de bir kadın işçi, ‘Sen bizi ispiyonculuğa mı sevk ediyorsun. Sen git işine bak. Bu senin işin mi?” diyerek bölüm şefine tepki göstermiş. Bunun üzerine o işçiyi de işten atmışlar” diye konuştu.

İŞÇİLER İŞE İADE DAVASINA HAZIRLANIYOR

İşten atmaların süreceğini belirten işçiler, “Bugüne kadar sürekli hakkımız yenildi. En ufak bir hatada arkadaşlarımız ya tazminatsız bir şekilde işten atıldı ya da ikramiye ve primleri kesildi” diye konuştu. Yaklaşık 1000 işçinin çalıştığı fabrikada işçiler “İşin azaldığı dönemlerde memnun kalmadıkları işçileri işten çıkarıyorlar. Öte yandan sürekli işçi alıyorlar” dedi. İşten atmalara tepkili olan işçiler, işe iade davasına hazırlandıklarını belirtti. Mücadeleyi sürdüreceklerini dile getiren işçiler, bir araya gelerek önümüzdeki günler de ne yapacaklarını planlayacak.

NE OLMUŞTU?

Dikişsiz giyim, sentetik iplik üreten ve başta Avrupa ile Amerika olmak üzere dünyanın birçok ülkesine satış yapan Eurotex’te işçilere yılbaşında çalışma dayatılıyor. İşin yoğun olmadığına dikkat çeken işçiler, o gün bir çok kişinin gelmeyeceğini, böylece patronun o gün gelmeyen işçilerin toplam 475 lira olan prim ve ikramiyelerini kesmeyi hedeflediğini söylemiş ve buna karşı imza kampanyası başlatmıştı.

www.evrensel.net

8 yorum yapılmış

 1. Hkn 10 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 3  /  Beğenmedim 1

  Euro tekx .bir yılbaşı faciası da hergün sudan sebeplerden dolayı insanları işlerinden ediyorlar ne yazıkki insan çalıştırma in yolu böyleymiş al biraz çalıştır çıkart

 2. Arzu Hirlak 10 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 2  /  Beğenmedim 1

  Euroteks in bu kadar işçinin hakkina girmesinin tek nedeni olayın basına yansıması işçilere verdikleri ikramiyenin bodrolara yansıtılması sadece oda değil maalesefki çalışanların ikramiyelerini kesmek için saçma sapan nedenlerden dolayı sürekli tutanak tutmaları tek isteğim orda çalıştığım arkadaslarimin sonuna kadar haklarını araması ben bir ay önce firmadan ayrıldım ayrılma nedenim de belliydi ve benim bir aylık maasimi yatirmadilar bu olaya kim ön ayak olduysa heleal olsun teşekkürler

 3. Elçin celikten 10 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 1  /  Beğenmedim 0

  bende atateksten nikah çıkışı yapmıştım bastan tazminatımi vermediler ama sonra bi kaç yere gidip arayıp şikayet ettim sonra fabrikaya müfettişler gitmiş beni personelden arayıp anlaşma teklif ettiler böylelikle le çıkışımi aldım sizde bu isin peşini bırakmayın hakkınızı yedirmeyin 170 arayın Tekirdağ da insan kaynaklarına gidin

 4. NURGÜL BOZKURT 10 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 1  /  Beğenmedim 0

  Akadaşlar yılbaşında çalışmak istemiyorum diye bende imza attım bu olayı başlatan sensin diye savunma yazmam istendi yazmadım ve işten gece vardıyasında atıldım .İŞDEN ÇIKARILAN ARKADAŞLARIMIZA SESLENİYORUM GELIN BIRLIKTE HAKLARIMIZI ARAYALIM 535 041 49 95 nolu tel.bize ulaşın

 5. Enise kynr 10 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 3  /  Beğenmedim 0

  Eurotext eski adı ile Atateks benim de tazminatım kaldı burada nikah çıkışımi alamadım haram zıkkım olsun el değiştirmiş sözüm ona adam iflas etmiş denildi geçende isim nedeni ile alakalı mühür vuruldu ihbar için sgkyi arıyorum beni sgk müdürlüğüne yönlendiriyor işin kolayını bulmuşlar dalavere

 6. Arzu kizek 10 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 1  /  Beğenmedim 0

  Eurotex te haklarını arayacak insanları olmaya bilir ama burası hukuk devleti insanca muameleyi hakediyorlar köle olaraktan görüldükleri yeter cocuk gibi azarlandiklari yeter kendilerini kıdemli goren şefler müdürler yüzünden ekmeginden olan çok insan var orada girdileri çıktıları bir arastirsinlar neden kimse bu eurotex te durmuyorlar geneline bakıldığında tazminatları yuzunden ve yaşları gecmesi yuzunden köle muamelesine katlananlar var biri dur demeli ve bu konunun ustune gidilmesi gerektigini dusunenlerdenim....

 7. Aysun Cakir 10 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 5  /  Beğenmedim 0

  Helal olsun bu yazıyı yazan Vedat Yalvaç adlı gazetecimize size sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum yazdiklarinizda sonuna kadar haklısınız.Böyle bir yazıyı haber konusu yapmanız çok insanı bir davranıştır. İnsanlar sesini cikaramiyorlar isciler hakları dahi aramiyorlar malesef siz belki bir ses olursunuz umarım işçilerden haklarını bilip sahip çıkar ve bu sese bir kulak veren olur.Yetkilileri bu çağrıya kulak vermesini rica ediyorum Siz işcinize değer vermediğiniz sürece isciden bir beklenti içine giremezsiniz.

 8. Aysun Çakır 10 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 8  /  Beğenmedim 3

  İşçiler haklarını bile arayamiyor.Haklarını arayan kişileri işten atıyorlar.işverenlerin ve müdürlerin bu mantigi değiştirmesi gerekiyor.Çalışma sistemi yok tamamen kara bir düzen var.Devletin verdiği hakkı iscilere vermiyorlar.İşçilerde sirf ekmeğimden olacağım düşüncesiyle işinden olmamak icin sesini cikaramiyorlar.Bu insanların hakkını yemeyin artık işçi hakki diye birşey var ve siz bu hakki sadece bir kağıt parçası üzerinde duvarınizda asılı olarak tutuyorsunuz bunu uygulamaya geçirmekte fayda var.Aksi takdirde siz bu hakki onlara vermezsiniz onlar soke soke alir.

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.