Tutuklulara 'gardiyan şiddeti' iddiası

Tutuklulara 'gardiyan şiddeti' iddiası

Elazığ E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutukluların gardiyanların fiziki ve sözlü şiddetine maruz kaldığı iddia edildi.

Tunceli Üniversitesi’nde Edebiyat Bölümü son sınıf öğrencisiyken katıldığı basın açıklamasından dolayı tutuklanarak Elazığ E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderilen Zekeriya Gezer, görüşe gelen ailesi aracılığıyla hak ihlallerini anlattı. Gardiyanların hakaretine uğradıklarını belirten Gezer, yine gardiyanların fiziki şiddetine maruz kaldıklarını da aktardı. 6 kişilik koğuşlarda 12 kişi kaldıklarını ve yatacak yer dahi olmadığını söyleyen Gezer, OHAL kapsamında baskıların giderek arttığını iletti.

‘BİZLERE DE HAKARETTE BULUNUYORLAR’

Baba Yahya Gezer, görüşe gittiklerinde gardiyanların kendilerine de sert davrandığını belirterek, buna karşı geldiğini ve müdürle görüşmek istediğini anlattı. Çocuğunun anlatımlarından dolayı gardiyanlara “Sizi şikayet edeceğim” dediğini aktaran baba Gezer, gardiyanların, “Nereye şikayet edersen et” dediğini söyledi. 

Konuya dair ilgili kurumlara başvuracağını belirten Gezer, “Suçsuz yere çocuğumu tutukladılar. Üniversite son sınıf öğrencisidir şimdi tutuklayıp cezaevine koydular. Oğlumun ve arkadaşlarının sınava girmelerine dahi izin vermiyorlar. Çalışma kitapları kendilerine verilmiyor. Sürekli sözlü ve fiziki saldırıya maruz kalıyorlar. Ben müdürle görüşmek istedim ancak görüştürmediler. Tamamen keyfi bir uygulama var. Görüşe gittiğimizde bizlere dahi hakarette bulunurken çok rahatlar. Bu da bir nevi işkencedir. Hem ailelere hem de tutuklulara bunu yapıyorlar” diye konuştu. (DİHA)

www.evrensel.net
ETİKETLER Elazığ Cezaevi