Yeşil Bursa’yı naylon Bursa haline getirdiler

Yeşil Bursa’yı naylon Bursa haline getirdiler

Bursa’nın her tarafını çevreleyen plastik yeşillendirme uygulaması Bursa Peyzaj Mimarları Odası tarafından yapılan basın toplantısıyla protesto edildi

Bursa Akademik Odalar Yerleşkesinde yapılan açıklamada konuşan Peyzaj Mimarlar Bursa Şube Başkanı Necla Özkaplan Yörüklü; “ Bursa’da başlayan plastik yeşillendirme uygulamasının bir modaya dönüşerek diğer kentlere de sirayet etmesinden kaygılanıyoruz. Zira kent peyzajlarında yanlış uygulamaların bir modaya dönüştüğüne tanık oluyoruz” dedi. 

Bursa’nın sakini değil sahibi olma, halka ve kamu yararına görev yapma bilinciyle hareket ettiklerini belirten Yörüklü “Bursa’da son iki yıldır hızla artan naylon çim, çiçek ve sarmaşıkların duvar ve çitlerde kullanılarak bitkilendirilmiş gibi gösterme çabalarını izliyoruz. Bu plastiklerin bitkiye benzer tek yanı ise yeşil renkte olmaları. Bizim kentimizde iklim mi, toprak mı, su mu ? Hangisi yok? Burası Kutup bölgesi mi ya da çöl mü? Neyin hesabını yapıyorsunuz? Kime mi diyoruz? Bu uygulamaları başlatan Büyükşehir Belediyesi ilgili birimlerine diyoruz? Çünkü uygulama alanlarında görüyoruz. Naylonlara bir taraftan da belediye amblemlerini koymayı unutmuyorlar” dedi.

BETONLAŞMA VE DOĞA TAHRİBİ YAPAY YEŞİLLİKLE GİZLENMEYE ÇALIŞILIYOR

Türkiye’de hiçbir üniversitede peyzaj mimarlığı eğitiminde görüntü ve gürültü perdeleme yapmak, beton blokların görüntüsünü yumuşatmak için böyle bir uygulama eğitimi verilmemiştir diyen Yörüklü şöyle konuştu: “Dünyada da olduğunu sanmıyorum. Bursa’ya Yeşil Bursa diyoruz. Yeşil denmesinin nedeni doğal bitki örtüsüdür. Şimdilerde Naylon Bursa haline getirdiniz! Yapmayın! Yaşadığımız kentimize, marka kentimize, UNESCO Dünya Mirası kentimize bu kötülüğü yapmayınız. Bilime,tekniğe sağlığa ve doğaya kulak verin. Hızla betonlaşan kentlerimizin nefes alması için, doğanın oksijen üretimine katkı için, insanların ve tüm canlıların bitkiden ve topraktan alacağı enerji için, sürdürülebilir yaşayan kentler için doğal malzemelerin kent peyzajında ve kent estetiğinde kullanılması çok önemlidir. Bunu bilmek ve savunmak için bilim insanı da olmaya gerek yoktur. Siz evinizde canlı çiçek yerine plastik çiçek tercih eder miydiniz? Doğal çim alanlar varken sentetik bir çim alanda dolaşmak ister miydiniz? Doğal bir manzarayı izlemek mi yoksa manzara resmi yapılmış bir duvara mı bakmak isterdiniz? Kimse istemez.  Bizler peyzaj mimarları olarak belediyelerin bazı manzaraları kapatmak için yaptığı yapay çitler yerine doğal bitkileri kullanmasını; coğrafyamızda birçok bitki türünün yetiştiğini görülmesini istiyoruz. Sentetik plastik malzemelerin doğal malzemelerden daha maliyetsiz olmadığını; hammaddelerinin ne olursa olsun insan sağlığına ve çevreye zarar verdiğini bildirmek istiyoruz. Duvarlarda, yol kenarlarında uygulanacak çitlerde, büyük beton bloklarda, şevli yamaç alanlarda, sarılıcı sarmaşık bitkiler kullanın, dikey bahçe tasarımları yapın, çit oluşturan nitelikte ağaçlar ve çalıları kullanın. Uyarı ve önerilerimizin dikkate alınmasını istiyoruz. Peyzaj mimarlığından yoksun yapay biçimlenmeler ve kullanımların yarattığı mekânsal yozlaşmalar, toplumsal ve kültürel erozyonlar karşısında kentleşmenin hedefi ‘kalıcı, sürdürülebilir, kimlikli ve çağdaş’ bir çevredir. Peyzaj mimarlığının tam da görev alanına giren böylesi uygulamalar için sessiz kalamayız. ‘Yaşadığımız her yerde biz varız’ diyerek ülke varlıklarına ve Bursamıza sahip çıkmayı sürdüreceğiz.” (Bursa/EVRENSEL)
 

www.evrensel.net