Kerry: İsrail ve Filistin arasında tek yol 2 devletli çözüm

Kerry: İsrail ve Filistin arasında tek yol 2 devletli çözüm

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İsrail ve Filistin arasındaki barış çabalarına ülkesinin yaklaşımına dair açıklamalarda bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı binasında açıklama yapan Dışişleri Bakanı John Kerry, iki devletli çözümün İsrail ve Filistin arasında adil ve kalıcı bir barış için tek yol olduğunu söyledi.

Kerry ayrıca BMGK'nin önceki gün İsrail'in Filistin'deki yasa dışı yerleşimlerine kınayan kararının da ABD değerlerine uygun olduğunu ifade etti.

Sputnik'in haberine göre Kerry bu çözümün ayrıca İsrail'in de güven içindeki bir Yahudi devleti olarak varlığını sürdürebilmesinin tek yolu olduğunu belirtti.

Kerry, İsrail'in hızla çoğalan yerleşim birimlerinin bazen Filistin'in özel topraklarına kadar uzandığını, bunun hem Oslo sözleşmesi hem de İsrail'in kendi kanunlarına aykırı olduğunu; iki devletli çözüm çabalarına büyük zarar verdiğini söyledi. Kerry, bunun olması halinde ise bölge güvenliğinin ve milyonlarca insanın haklarının tehlikeye düşeceğini belirtti.

İsrail'in ABD'nin kendisine yıllardır sunduğu milyarlarca dolarlık askeri savunma yardımlarını hatırlaması gerektiğini belirten Kerry ülkesinin uluslararası askeri yardım bütçesinin yarısının sadece İsrail'e gittiğini söyledi. (DIŞ HABERLER)

Son Düzenlenme Tarihi: 28 Aralık 2016 20:35
www.evrensel.net