Türk-İş: Asgari ücrette 1600 TL'de ısrarcıyız

Türk-İş: Asgari ücrette 1600 TL'de ısrarcıyız

Türk-İş Başkanlar Kurulu, vergideki adaletsiz yapının toplu iş sözleşmelerini de çıkmaza soktuğunu vurguladı.

Türk-İş Başkanlar Kurulu salı günkü toplantısı sonrası yaptığı yazılı açıklamada, "Türk-İş Başkanlar Kurulu asgari ücrette 2017 için aylık net 1.600 TL’lik teklifinde ısrarcıdır” dedi.

Türk-İş Başkanlar Kurulu dün Bolu’da toplanarak çalışma hayatıyla ilgili gündemdeki konuları değerlendirdi. Taşeron uygulamasının yol açtığı sorunların çığ gibi büyüdüğü belirtilen açıklamada, tüm işkollarında, bu şekilde çalıştırılan işçilerin taleplerinin dikkate alınarak kalıcı bir çözüm üretilmesi gerektiği ifade edildi.

Kamuda binlerce kişinin “geçici işçi” statüsünde 5 ay 29 gün çalıştırıldığı belirtilen açıklamada, bunun işçilerin mağduriyetinin yanında yılın bakiye kalan süresi için hizmet alımlarını zorunlu hale getirdiği ve emek istismarına yol açtığının altı çizildi. İşçilerin yılda 360 gün çalıştırılmalarıyla işyerlerinde verimlilik artışı sağlanacağı kaydedilen açıklamada, böylece  taşeron uygulamasıyla hizmet alımı ihalesine de ihtiyaç kalmayacağı belirtildi. Açıklamada, geçici işçilerin daimi kadroya geçirilmeleri için gerekli düzenlemenin bir an önce yapılması istendi. 

29 Aralık'ta açıklanacak yeni asgari ücrete ilişkin ise “Asgari ücrette yapılacak artış, geçtiğimiz yılın gerisinde kalmamalıdır. Türk-İş Başkanlar Kurulu asgari ücrette 2017 için aylık net 1.600 TL’lik teklifinde ısrarcıdır” denildi. 

VERGİDE ADALETSİZLİK ÜCRETLERİ ERİTİYOR

Vergideki adaletsiz yapının toplu iş sözleşmelerini de çıkmaza soktuğu ve vergi kesintileri nedeniyle işçilerin eline geçen ücretin giderek eksildiğine dikkat çekilen açıklamada. “Ücretli çalışanlar üzerindeki ağır vergi yükünün hafifletilmesi için gerekli düzenleme yapılmamıştır. Maliye Bakanlığının 27.12.2016 günlü Resmi Gazetede yer alan “Gelir Vergisi Genel Tebliği” ile ücretlerin 2017 yılı gelir tarifesi oranları aynı kalmış, gelir vergisinin sadece ilk dilimi yüzde 3,17 oranında arttırılmıştır. Bu düzenleme ile ücretliler daha erken aylarda üst vergi dilimine girecek ve daha fazla vergi ödemek durumunda kalacaklardır. Bu dengesiz yapı işyerinde barışı zedeleyecektir” denildi. (Ankara/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 28 Aralık 2016 17:59
www.evrensel.net