Yargı ilginçlikte sınır tanımadı

Yargı ilginçlikte sınır tanımadı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret davasında sanığın savunması da hakaret sayıldı.

Yargılandığı bir davada “Cizre’de, Silopi’de ve birçok yerde AKP Hükümeti ve Recep Tayyip Erdoğan Kürt halkına katliam yapıyor”  dediği için “Erdoğan’a hakaret” iddiasıyla hakkında dava açılan Roger Tirej Özalp’ın,  savunması da “cumhurbaşkanına hakaret”ten soruşturmalık oldu.

Özalp, “Örgüt üyeliği” iddiasıyla İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesinde tutuklu yargılandığı davada, “Cizre’de, Silopi’de ve birçok yerde AKP Hükümeti ve Recep Tayyip Erdoğan Kürt halkına katliam yapıyor” şeklinde konuştu. Özalp’in bu sözleri “cumhurbaşkanına hakaret” sayıldı ve hakkında İzmir 42. Asliye Ceza Mahkemesinde dava açıldı. Bu kez hakaret suçundan hakim karşısına çıkan Özalp, “Dolmabahçe Mutabakatı’nı Tayyip Erdoğan bozdu. Yaşamını yitirenlerden Cumhurbaşkanı Erdoğan sorumludur” şeklinde savunma yapınca yine “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla hakkında soruşturma açıldı.

DURUŞMA 22 HAZİRAN’A ERTELENDİ

Bir sonraki duruşmayı 22 Haziran 2017 tarihine erteleyen mahkeme, kararında “Sanığın bu celse savunmaya yönelik zapta geçen beyanları hakkında ‘cumhurbaşkanlığına hakaret’ suçunu oluşturup oluşturmadığı, bu hususların takdir ve değerlendirilmesi için duruşma zaptının bir örneğinin cumhuriyet savcısına gönderilmesine karar verildi” dedi. (DİHABER)

www.evrensel.net