HDP’li Kaya: ‘Reis bizim adımıza konuşur’ diyorsunuz

HDP’li Kaya: ‘Reis bizim adımıza konuşur’ diyorsunuz

HDP Milletvekili Hüda Kaya, Anayasa Komisyonu’nda AKP milletvekillerini eleştirdi.

HDP Milletvekili Hüda Kaya, AKP-MHP uzlaşısıyla Meclis'e getirilen Anayasa Değişiklik Teklifi'nin komisyon görüşmelerinde açıklamalarda bulundu.

Anayasa görüşmelerinin önemli olduğunu ifade eden Kaya, “Bu süreç ne kadar paylaşımcı, özgürlükçü, çok sesli ve adalet eksenli gerçekleştirilebilirse bu emekler o kadar yerini bulacaktır. Yoksa, tek sesli, tek sözlü, tek renge mahkûm edilmeye çalışılan bir yöntemle, bu ülkenin yüzde 90’ı bile buna ‘evet’ dese hukuksuzdur, yanlıştır” dedi.

AKP’li komisyon üyelerinin konuşmalarını eleştiren Hüda Kaya, “Siz istiyorsunuz ki hiç kimse düşünmesin, hiç kimse aklını kullanmasın. Bazı arkadaşlar, ‘Biz hiç yanılmayız’, ‘Bizim halkımız yanılmaz’, ‘Biz yanılmayız’, ‘Bizim halkımız neye karar verirse o doğrudur’ gibi, kendilerinin vahiy gelmiş, kutsanmış bir akla sahip olduklarını ifade eden konuşmalar yapıyorlar” dedi.

Kuran’da yer alan ayetlerden atıflarda bulunan HDP’li Kaya, “Allah insanları sürekli düşünmeye teşvik eder, sürekli aklını kullanmayı tavsiye eder, ama sizler diyorsunuz ki: “Tek kişi, Reis bizim adımıza konuşur, onu seçenler hiç yanlış yapmaz” dedi.

‘7 HAZİRAN’I NEDEN SİNDİREMEDİNİZ?’

Hükümetin ‘Halkımız yanılmaz, biz yanılmayız’ söylemlerine de dikkat çeken Kaya, “Halkımız yanılmadıysa, millî irade değerli idiyse 7 Haziran'ı neden sindiremediniz. İşte, bu 'millî irade'nin yansıması sonucunda, tercihleri sonucunda Türkiye'nin 3’üncü büyük partisi HDP’nin İstanbul il eş başkanları ve 40’tan fazla yöneticimiz, sadece intikam çığlıkları sonucunda gözaltına alındılar, üç haftadır gözaltındalar” dedi. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net