Ankara Adliyesinin taşınmak istenmesine baro tepkisi

Ankara Adliyesinin taşınmak istenmesine baro tepkisi

Ankara Barosu, Sıhhiye’deki Ankara Adliyesi’nde bulunan bazı mahkemelerin taşınmak istenmesine basın toplantısıyla tepki gösterdi.

Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduran, Sıhhiye’de bulunan Ankara Adliyesi'ndeki tüketici, asliye ve sulh hukuk mahkemelerinin Dışkapı'ya taşınması kararına ilişkin Ankara Barosu Eğitim Merkezi'nde kahvaltılı basın toplantısı düzenledi. Toplantıya genel kurulda Ankara Barosu yönetimine aday olan avukat gruplarının temsilcileri de katıldı.

Baro Başkanı Canduran, Türkiye'nin tüm illerinde adliyeler tek bir merkezde toplanırken Ankara'da adliye binalarının bölük pörçük olmasına anlam veremediklerini ifade ederek, Ankara'da yaşanan adliye sorununun kentin ihtiyaçlarına uygun tüm mahkemelerin tek çatı altında toplanmasıyla çözülmesini istedi.

'ADLİYENİN TAŞINMASINA 14 BİN AVUKAT KARŞI'

Sıhhıye'deki mevcut adliyenin arkasındaki Kültür Bakanlığı'na ait araziye ek binaların inşa edilmesi önerisinde bulunan Canduran, “Ankara Barosu, 14 bin avukatıyla adliyenin taşınmasına karşıdır” dedi.

Taşınma kararına FETÖ davalarının gerekçe gösterildiğini söyleyen Canduran, Adalete herkesin ihtiyacı var. FETÖ soruşturmaların diğer soruşturmalardan önemli olduğunu söylemek adaletli olmaz” dedi.

'İSTANBUL'DA BİRLEŞİYOR, ANKARA'DA PARÇALANIYOR'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a konuya ilişkin bir mektup iletiklerini söyleyen Canduran, “İstanbul'da adliyeler birleştiriliyor Ankara'da parçalanıyor, neden bu iş bu kadar uzuyor?” diye Ankara'da adliyelerin tek çatı altında toplanmasına engel olan nedeni sordu.

Avukatların mağduriyetlerinden de örnek veren Canduran, “Arkadaşımızın birisi merkez adliyesinde bir duruşmaya girerken, Balgat adliyesindeki davasının duruşmasını kaçırıyor. Üstelik hakimler de duruşmaya gelememesindeki gerekçeyi açıklayınca kabul etmiyor” diye anlattı.

Adalet Bakanlığı, Balgat'taki adliye binasına aylık 370 bin lira kira veriyor. Sıhhıye'deki adliye binasında bulunan tüketici, asliye ve sulh hukuk mahkemeleri Dışkapı'daki yurt binasına taşınmasına karar verilirse, bu binanın adliyeye dönüştürülmesi için 10 milyon liradan fazla para harcanacak. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net