Roboskî anmasına asker engeli

Roboskî anmasına asker engeli

Roboskî katliamının 5. yıldönümü nedeniyle bugün Roboskî’de yapılmak istenen anma askerler tarafından engellendi, mezarlığa giden yollar tutuldu. 

Katliamın yıl dönümü dolayısıyla Roboskî köyünde düzenlenmek istenilen geniş katılımlı anma askerler tarafından engellendi. Köyü ablukaya alan Gülyazı Alay Komutanlığının anmanın yapılması halinde gözaltına alınan 6 Roboskîlinin tutuklanacağı yönünde aileleri tehdit ettiği iddia edildi.

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboskî köyünde 28 Aralık 2011 tarihinde savaş uçakları tarafından yapılan bombardımanla yaşamını yitiren 34 köylünün anmasına izin verilmedi. Köyün giriş ve çıkışlarının yanı sıra katliamda yaşamını yitirenlerin mezarlarının bulunduğu Roboskî Mezarlığına giden yolu kapatan asker, geçişlere izin vermedi. Köy içerisinde ise çok sayıda kirpi ve akrep tipi zırhlı araç konuşlandırıldı.

25 Aralık sabahı Roboskî’ye yapılan operasyonda Roboskî-Der Başkanı Veli Encu, Taybet Encu ve Barış Aktivistleri Yannis Vasilis Yaylalı, Meral Geylani, dün yapılan operasyonda Hikmet Alma ile Ubeydullah Encu gözaltına alınmıştı.

TUTUKLAMA TEHDİDİ

Gülyazı Alay Komutanlığının anmanın yapılması halinde gözaltına alınan 6 kişinin tutuklanacağı yönünde aileleri tehdit ettiği iddia edildi. Gözaltındaki Veli Encu’nun durumunu sormak için karakola giden eşi Nazife Encu’ye askerler tarafından “Mezarlığa gidip anma yaparsanız. Bu içeridekileri unutun. Tutuklanacaklar” denildiği ileri sürüldü. Yine Alay Komutanı tarafından aranan köy muhtarının “Anma yapmanız durumunda gözaltında olanlar tutuklanacak” şeklinde tehdit edildiği öne sürüldü.

YİTİRDİKLERİNİN MEZARLARI BAŞINDA BULUŞTULAR

Tüm engellemelere, gözaltı ve tutuklama tehditlerine rağmen aileler çocuklarının mezarının başında bir araya geldi. Katliam gününden bu yana giydikleri kara elbiseleri üzerlerinden çıkarmayan annelerin feryatları mezarlıkta hiç dinmedi. Katliamın acısını dün gibi yaşayan aileler, 50 yıl geçse de unutmayacaklarını haykırdı.

Katliamda yaşamını yitiren Serhat Encu ve tutuklu HDP’li vekil Ferhat Encu’nun annesi Halime Encu, yaptığı konuşmada savaş istemediklerini vurgulayarak, başka annelerin ağlamasını istemediklerini kaydetti. Katliamı yapanların en kısa zamanda cezalandırılmasını istediklerinin altını çizen Encu, Roboskî katliamının faillerinin bulunmaması nedeniyle yeni katliamların olduğunu söyledi.

HDP HEYETİ ROBOSKÎ’DE

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer ve HDP Şırnak Milletvekili Aycan İrmez, katliamın 5. yıl dönümünde Roboskîli ailelerle birlikte mezarlık ziyaretindeydi.

Anmada konuşan HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, “Hepimizin yüreğinde halen sönmemiş bir ateş olan Roboski katliamının 5. yıl dönümünde bir aradayız. Biz asla ama asla herhangi bir kin, herhangi bir rövanş peşinde değiliz. Biz kimsenin kanının akmasını istemiyoruz. Bütün ailelerle birlikte, sadece adalet istiyoruz. Bunun askeri ve siyasi sorumluları kimse, yargı önünde çıkarılsın istiyoruz” dedi.

FERHAT ENCU’DEN ROBOSKÎ MESAJI

 Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevinde tutuklu bulanan ve katliamda kardeşi ile yakınlarını kaydeden HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encu de, Roboskîli ailelere bir mesaj gönderdi. Anmada da mesajı okunan Encu, şunları kaydetti: “5 yıldır ortaya koyduğunuz onurlu mücadele ile bu katliamın faillerinin cezalandırılması için büyük fedakarlıklar yaptınız. Ne yazık ki bu katliamı gerçekleştirenler hâlâ bu ülkeyi yönettikleri için cezalandırılanlar sizler ve sizlerle dayanışma içerisinde olan insanlar oldu. 5 yıldır ortaya koyduğumuz mücadelede sadece iki şey talep ettik; yeni bir Roboskî olmaması için faillerin cezalandırılması ve birçok Roboskî’nin yaşandığı bu topraklarda sorunun demokratik yollarla çözülerek onurlu bir barışın tesis edilmesi. Fakat ne yazık ki geldiğimiz nokta ölüm, kan, gözyaşı, talan; Kürt halkına, ezilenlere topyekün savaş politikası uygulanması oldu. Bizler bu topyekün imha ve inkar politikasına karşı demokrasiyi, adaleti, birlikte ve eşit bir şekilde yaşamayı ve barışı savunmaya devam edeceğiz. Bu halkın seçilmişlerini rehin tutabilirler. Halkımızın iradesini yok sayabilirler. Fakat bizler umudumuzu kaybetmeyeceğiz, direneceğiz ve kazanan bu halkın onurlu mücadelesi olacak. Katır sırtında taşınan ölüleri unutursak kalbimiz kurusun.”

“Adalet” talebiyle sona eren anma boyunca askerler tarafından insansız hava aracı ile görüntü alındı. (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 28 Aralık 2016 19:11
www.evrensel.net