Lavrov: Terör karşıtı cephe için işbirliğine hazırız

Lavrov: Terör karşıtı cephe için işbirliğine hazırız

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, teröre karşı hem Suriye’nin hem de kendilerinin herkesle işbirliğine açık olduğunu söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov İnterfaks haber ajansına yaptığı açıklamada, Rusya'nın Türkiye ve İran ile Suriye konusunda yaptığı işbirliğine değindi.

Lavrov “Halep'in kurtulması hiç şüphesiz ki Suriye'yi teröristlerden temizleme yolunda önemli bir aşama. Bu olay sadece askeri değil siyasi önem de taşıyor. Türkiye ve İran ile işbirliği içerisinde silahlı muhaliflerin Doğu Halep'ten organize şekilde çıkmalarını sağladık ve bir çok sivilin hayatını kurtardık. Ankara, Tahran ve bölgenin diğer ülkeleriyle işbirliğini güçlendirmeye devam edeceğiz. Dünyada Suriye krizini Cenevre anlaşması ve BM Güvenlik Konseyi'nin kararlarına dayanarak siyasi ve diplomatik yollarla çözmenin başka bir alternatifi olmadığı algısı güçlendi. Suriye'de terör kaynağının ortadan kaldırılmasının tüm dünyanın ortak görevi olması gerektiğinden yola çıkıyoruz. Devlet Başkanı Vladimir Putin birçok kez geniş kapsamlı terör karşıtı cephenin kurulması gerektiğini dile getirdi. Bu alanda hem Suriye'nin hem de kendi ülkelerinin kaderine ilgisiz olmayan herkesle işbirliği yapmaya hazırız” dedi. (DHA)

www.evrensel.net