Encu’den Roboskî mesajı: Katliamı yapanlar hâlâ iktidarda

Encu’den Roboskî mesajı: Katliamı yapanlar hâlâ iktidarda

Roboski katliamında kardeşini ve yakınlarını kaybeden tutuklu HDP milletvekili Ferhat Encu katliamın 5. yılı dolayısıyla mesaj gönderdi.

Tutuklu Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Ferhat Encu, Roboskî Katliamının yıl dönümü dolayısıyla gönderdiği mesajda, “Ne yazık ki bu katliamı gerçekleştirenler hâlâ bu ülkeyi yönettikleri için cezalandırılanlar” dedi.. 

Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevi’nde olan HDP milletvekili Ferhat Encu, Roboskî Katliamının 5’inci yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Katliamda kardeşi ile yakınlarını kaydeden HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encu avukatları aracığıyla gönderdiği mesajda ailelere seslenerek “Ne yazık ki bu katliamı gerçekleştirenler hâlâ bu ülkeyi yönettikleri için cezalandırılanlar sizler ve sizlerle dayanışma içerisinde olan insanlar oldu” ifadesini kullandı. 

Encu’nun mesajının tamamı şöyle: 
Sevgili halkımız, değerli Roboski halkı ve yüreği acılarla dolu Roboski annelerim, 

Hepinizi sevgi saygıyla selamlıyorum.

28 Aralık 2011 tarihinden bu yana, 34 canımızın, kardeşimizin katledilmesi üzerinden tam 5 yıl geçmiştir. Bu bilinçli ve planlı katliamın failleri korunup kollanmıştır. Tek bir kişi hakkında soruşturma açılmış değil maalesef. 5 yıldır ortaya koyduğunuz onurlu mücadele ile bu katliamın faillerinin cezalandırılması için büyük fedakarlıklar yaptınız. Ne yazık ki bu katliamı gerçekleştirenler hâlâ bu ülkeyi yönettikleri için cezalandırılanlar sizler ve sizlerle dayanışma içerisinde olan insanlar oldu.

Değerli acılı annelerim, kardeşlerim, abilerim, amcalarım ve cefakar halkımız;

5 yıldır ortaya koyduğumuz mücadelede sadece iki şey talep ettik; yeni bir Roboski olmaması için faillerin cezalandırılması ve birçok Roboski’nin yaşandığı bu topraklarda sorunun demokratik yollarla çözülerek onurlu bir barışın tesis edilmesi. Fakat ne yazık ki geldiğimiz nokta ölüm, kan, gözyaşı, talan; Kürt halkına, ezilenlere topyekun savaş politikası uygulanması oldu.

Bizler bu topyekun imha ve inkar politikasına karşı demokrasiyi, adaleti, birlikte ve eşit bir şekilde yaşamayı ve barışı savunmaya devam edeceğiz. Bizleri cezaevlerine koyabilirler, bu halkın seçilmişlerini rehin tutabilirler. Halkımızın iradesini yok sayabilirler. Fakat bizler umudumuzu kaybetmeyeceğiz, direneceğiz ve kazanan bu halkın onurlu mücadelesi olacak. 

Bu duygularla başta 34 kardeşimin şahsında bu topraklarda hayatını kaybeden tüm insanlarımızı anıyor ve hepinizi en içten kalbi duygularımla kucaklıyorum.

“Katır sırtında taşınan ölüleri Unutursak Kalbimiz Kurusun."

Son Düzenlenme Tarihi: 28 Aralık 2016 12:08
www.evrensel.net
ETİKETLER Ferhat EncuRoboski