‘ÖSO’nun hazırladığı sahte kimlikle Türkiye’ye döndüm’

‘ÖSO’nun hazırladığı sahte kimlikle Türkiye’ye döndüm’

Antalya'da IŞİD üyeliği nedeniyle tutuklu yargılanan Tatar kökenli Rus vatandaşı Airat Vakhitov, itiraf gibi açıklamalarda bulundu.

IŞİD’lilerle irtibatı tespit edildikten sonra haziranda gözaltına alınarak tutuklanan Airat Vakhitov’un yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü.

Antalya'nın Döşemealtı İlçesinde ikamet eden Airat Vakhitov’un evinde bulunan dijital materyallerden Vakhitov'un elinde silah ve el telsiziyle çekilen bir fotoğrafı bulundu. Airat Vakhitov'un taşıdığı kimliğin de sahte olduğu tespit edildi. Tutuklanan Airat Vakhitov hakkında 'terör örgütü üyesi olmak' ve 'sahte belge düzenlemek' suçlarından Antalya 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

Airat Vakhitov, ilk duruşmada suçlamaları kabul etmedi. Rusya vatandaşı bir Tatar olduğunu belirten Airat Vakhitov, daha önce Rusya’ya karşı Çeçenlerle savaştığını; sonrasında Özbek savaşçılar tarafından kaçırılarak Taliban’a teslim edildiğini; Taliban’ın ise kendisini Rus ajanı sanarak ABD’ye teslim ettiğini iddia etti. Yaşananların ardından serbest bırakıldığını ve kaçarak Türkiye’ye yerleştiğini söyleyen Vakhitov, 2012’de ise Suriye’ye giderek ÖSO’ya katıldığını söyledi. Vakhitov, Suriye’den dönerkense ÖSO’nun kendisi için hazırladığı sahte kimliği kullandığını itiraf etti.

IŞİD soruşturmasında yakalanıp bir süre tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılan Aleksei Alekseev ve Sultanahmet'teki patlamadan bir gün önce gözaltına alınıp bir süre tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen Aydar Süleymanov ile ilişkisini de günlük ilişki olarak ifade eden Airat Vakhitov, IŞİD'in yaşam tarzını reddettiğini ileri sürdü.

Daha sonra dedesini referans göstermeye kalkan Vakhitov, mahkemeye dedesinin olduğunu iddia ettiği bir fotoğrafı sundu. Vakhitov, dedesinin Osmanlı döneminde milli eğitim bakanlığı gibi bir görev üstlendiğini iddia etti. (DHA)

www.evrensel.net