Eksi 30 derecede kaloriferler çalıştırılmıyor

Eksi 30 derecede kaloriferler çalıştırılmıyor

Erzurum Oltu Cezaevi'nde kalorifer sistemi çalıştırılmıyor.

Hava sıcaklığının eksi 30 dereceye vardığı Erzurum’da Oltu Cezaevi’nde kalorifer sistemi “bozuk” denilerek çalıştırılmıyor.

Erzurum’un Oltu ilçesinde bulunan T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan 18 kadın tutuklu, cezaevinde yaşanan hak ihlallerini avukatları aracılığıyla kamuoyuna duyurdu. OHAL ile birlikte iletişim, sağlık, barınma ve ısınma sorunlarının had safhaya ulaştığını aktaran kadın tutuklular, sık sık gardiyanların hakaretlerine maruz kaldıklarını belirtti. 

‘KALORİFERLER ÇALIŞMIYOR’

Hava sıcaklığının eksi 30 dereceye vardığı ilçede, cezaevinin kalorifer sisteminin “bozuk” olduğunu aktaran tutuklular, durumun defalarca cezaevi yönetimine iletmelerine rağmen aylardır onarılmadığını kaydetti. Donma tehlikesine dikkat çeken tutuklular, cezaevi yönetiminin “yeterli bütçemiz şu anda yok biraz daha bekleyin” cevabını verdiğini ifade etti. 

NÖBETLEŞE YATIYORLAR

Son dönemde yapılan tutuklamalarla birlikte cezaevinde yaşanan barınma sorununun da günden güne arttığına dikkat çeken tutuklular, aralarında hasta tutukluların da bulunduğu 18 kişinin aynı koğuşta tutulduğunu paylaştı. Birçok tutukluya halen ranza ve battaniye verilmediğini bildiren tutuklular, nöbetleşe ranzalarda yatmak zorunda kaldıklarını aktardı.

‘SEGBİS’E DAYATILIYOR’

Hastaneye sevklerinin cezaevi yönetimi tarafından engellendiğini de bildiren tutuklular, cezaevi revirinde ise yeterli düzeyde ilgilenilmediğini belirtti. Kitap, dergi ve gazete gibi iletişim araçlarının kendilerine verilmediğini vurgulayan tutuklular, mahkemeye katılma taleplerinin ise “güvenlik” gerekçesi öne sürülerek, SEGBİS (Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi) yönteminin dayatıldığına dikkat çekti. 

www.evrensel.net