Sur'da tutuklananlar 10 ay sonra hakim karşısına çıkıyor

Sur'da tutuklananlar 10 ay sonra hakim karşısına çıkıyor

Sur'da, aralarında gazeteci Mazlum Dolan'ın da bulunduğu 32'si tutuklu 40 kişi, 10 ayın ardından yarın hakim karşısında.

Diyarbakır Sur'da Şubat ve Mart aylarında tahliye edilen ve aralarında kapatılan DİHA’nın muhabiri Mazlum Dolan’ın da bulunduğu 32'si tutuklu 40 kişi, 10 ay aradan sonra yarın hakim karşısına çıkacak.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından 104 gün süren çatışmalar nedeniyle ilçede mahsur kalan ve aralarında kapatılan DİHA muhabiri Mazlum Dolan’ın da bulunduğu 32'si tutuklu 40 kişi, 10 ay aradan sonra mahkemeye çıkarılacak. Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek davada, 20 kişi hakkında "Devletin birliği ve bütünlüğünü bozmak" suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor. 

Mazlum Dolan'ın bulunduğu 20 kişi ise "Örgüt üyesi olmak", "Örgüt propagandası yapmak” , “Toplantı gösteri yürüyüşleri kanuna muhalefet" ile suçlanıyor. Bu suçlamalara delil ise, elbiseleri üzerindeki patlayıcı kalıntıları, tanık beyanları, gizlik tanık ifadeleri, Sur ilçesi dışında katıldıkları basın açıklaması ve yürüyüşler gösterildi. Sur’da çıkan bir kişi hakkında takipsizlik kararı verilmişti.

NE OLMUŞTU?

Sur’da mahsur kalan 10’u çocuk toplam 51 kişi HDP milletvekillerinin girişimleri sonucunda mahsur kaldıkları mahallelerden 19 Şubat, 3 ve 7 Mart tarihlerinde tahliye edilmişti. Anne ve babaları tutuklanan, 12 yaşından küçük 10 çocuk, savcılık kararıyla Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’na (SHÇEK) teslim edilmişti. Ailelerin girişimi sonucunda çocuklar, ailelerine teslim edilmişti. Sur soruşturmasını yürüten savcı, en küçüğü 2 en büyüğü 10 yaşında olan 8 çocuk hakkında “örgüt üyeliği” suçundan soruşturma açılması için polise yazı göndermişti. Kapatılan DİHA muhabiri ile birlikte 6 kişi hakkında tahliye edilmeden önce Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde 3 defa ihbarda bulunulduğu ortaya çıkmıştı. İddianamede, yer alan şüphelilerin ifadelerinde, tahliye sırasında ve sonrasında asker ve polisler tarafından darbedildiği ortaya çıkmıştı.

SUR’DAKİ YASAK HÂLÂ DEVAM EDİYOR

Çatışmaların 104 gün boyunca sürdüğü Sur’da açıklanan resmi rakamlara göre, 2 yüzbaşı ve teğmenin de bulunduğu 54 asker ile 17 polis ve 1 korucu olmak üzere toplam 72 polis ve asker yaşamını yitirmişti. Aralık 2015 itibariyle ilçedeki operasyonlarda 392'si asker 128'i polis, 3'ü korucu olmak üzere toplam 522 asker ve polis de yaralanmıştı. Operasyonlar sırasında 17'si çocuk toplam 74 de sivil yaralanmıştı. Çatışmalarda 64 YPS üyesinin de yaşamını yitirdiği açıklanmıştı. İlçenin birçok mahallesinde, Tahir Elçi’nin öldürüldüğü 28 Kasım 2015 tarihinden bu yana ilan edilen yasak halen devam ediyor. (Diyarbakır/DİHABER)
 

www.evrensel.net