Esad ile aynı masaya doğru

Esad ile aynı masaya doğru

Hükümet, 5 yıl sonra Suriye politikasından U dönüşü yaparak Astana’da ki ateşkes görüşmelerine katılmayı planladığını belirtti.

Türkiye ve Esad aynı masada oturmaya doğru gidiyor... Suriye hükümeti ve cihatçılar arasında varılması planlanan ateşkes anlaşması planına göre Türkiye “Moskova Mutabakatı” gereği garantör oluyor. Türkiye’nin 5 yıllık Suriye politikasından U dönüşü olarak yorumlanan mutabakat gereği Rusya, Türkiye ve İran’ın askeri yetkililerinin Astana’da Suriyeli taraflar arasında düzenlenecek ateşkes görüşmelerine katılmayı planladığı belirtildi. Ayrıca Rus ve Türk askeri yetkililerinin ateşkesin parametreleri konusunda Suriyeli cihatçılarla Ankara’da görüşmeler yaptığı da ifade edildi. Bu yoğun trafiğe Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la yaptığı telefon görüşmesi de eklendi. Çavuşoğlu daha sonra D İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’le de görüştü.

Rusya, Türkiye ve İran’ın askeri yetkililerinin Kazakistan’ın başkenti Astana’da Suriyeli taraflar arasında düzenlenecek ateşkes görüşmelerine katılmayı planladığı belirtildi.

Suputnik’in RİA Novosti’ye konuşan bir kaynağa dayandırdığı habere göre, “Astana görüşmelerinde ateşkes tartışılacak. Bunun anlaşması şu anda Ankara’da uzmanlar düzeyinde hazırlanıyor. Astana’daysa onaylanacak” dedi. Türkiye, Astana’daki Suriye görüşmelerinde garantör olacak. Kaynak, tarihi henüz belli olmayan görüşmeye kimlerin katılacağına ilişkin olaraksa şunları söyledi: “Muhalifler ve Suriye ordusu temsilcilerinin haricinde garantör ülkeler olan Rusya, İran ve Türkiye’nin askeri yetkililerinin de katılması planlanıyor.” 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu de Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Rusya’nın talebiyle gerçekleşen görüşmede Suriye bağlamındaki güncel gelişmeler ele alındı. Moskova, Ankara ve Tahran’ın imzaladıkları deklarasyon ele alındı.

Rus ve Türk askeri yetkililerin, Suriye’de sağlanması planlanan ateşkesin parametreleri konusunda cihatçılarla Ankara’da görüşmeler yaptığı da belirtildi. Suputnik’in geçtiği habere göre RİA Novosti’ye bilgi veren diplomatik bir kaynak “Şu anda (Suriyeli) muhalifler, biz ve Türkler arasında görüşmeler yapılıyor” dedi. Kaynak, görüşmelerin Suriye’de varılması hedeflenen ateşkes anlaşmasının parametreleriyle ilgili olduğunu belirtti. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net