Eurotex patronundan işçilere yılbaşında çalışma dayatması

Eurotex patronundan işçilere yılbaşında çalışma dayatması

Eurotex Tekstil işçileri patronun 'yılbaşında da çalışın' dayatmasına tepkili.

Vedat YALVAÇ
İstanbul

Yılbaşı gecesini güzel bir mekanda ya da evde ailesiyle birlikte güzel yiyecek ve içeceklerle geçirmek, yeni yılı geçim tasası olmaksızın karşılamak... Verdikleri ücretlerle tüm bunları işçiye hayal eden patronlar, işçiye kendi evinde ailesiyle geçireceği mütevazı bir yılbaşını, yeni yıla girildiği an sevdiklerine sarılmasını bile çok görüyor. Yılbaşında çalışmanın dayatıldığı Eurotex Tekstil’de işçiler, ya yılbaşında ailelerinden uzakta fabrikada çalışacak ya da patronun isteğine uymayarak 475 lira olan ikramiye ve primlerinden olacak. İşçiler patronun “Kırk satır mı kırk katır mı?” dayatmasına tepkili: “Bir gün mutlu olmak, yılbaşı gününü ailemizle birlikte geçirmek bizim de hakkımız değil mi?”

Çorlu’da bulunan ve yaklaşık 1000 işçinin çalıştığı Eurotex Tekstil işçileri yılbaşını konuşuyor. Ama konuşmalarının nedeni ne o gece yapılacaklar ne de yeni yıldan beklentiler. Konuşulan patronun işçilere yılbaşında çalışma dayatması. 

PATRONUN HEDEFİ PRİM VE İKRAMİYE

İşin yoğun olmadığına dikkat çeken işçiler, o gün bir çok kişinin gelmeyeceğini, böylece patronun o gün gelmeyen işçilerin toplam 475 lira olan prim ve ikramiyelerini kesmeyi hedeflediğini söyledi. İşçiler bu iddiayı şöyle temellendiriyor: “Sendikasız olan fabrikada 5 ayını doldurmuş ve 26 gün boyunca rapor almadan çalışan işçilere 100 lira prim veriliyor. Bunun yanı sıra 1 yılını dolduran işçilere de 375 lira ikramiye veriliyor. Bu ücretinin verilmesi de 26 gün boyunca kesintisiz işe gelme şartına bağlı. Bordroya yansımayan ve elden verilen bu para 1 gün dahi gelinmemesi durumunda kesiliyor. Bölümlerde iş yoğunluğu yok. Biz patronun yılbaşında çalışma dayatmasını şöyle anlıyoruz. Patron olarak düşündüğümüz zaman 1000 kişi çalışıyor fabrikada. Ve pek çok arkadaş yılbaşını ailesiyle ya da arkadaşlarıyla geçirmek istiyor. Bu nedenle de o gün pek çoğumuz gelmeyecek. 500’ünün o akşam gelmediğini düşünün. Her birinden 475 lira kesildiğini düşünün.”

YETİŞMEYECEK SİPARİŞ YOK AMA...

Yılbaşı çalışmasına gelinmemesi durumunda ikramiyelerinin kesileceğine kesin gözüyle bakan işçiler, “Çünkü yılbaşında herkesin rapor alması diye bir şey mümkün değil. Hepiniz mi aynı gece hastalandınız diyecekler. Fabrika 7’li sistem olduğu için 7 gün 24 saat çalışıyor zaten. Tüm bölümlerde yoğun şekilde bir iş yok. Neyin siparişini yetiştirmek için çalışıyoruz?” diye sordu.

İŞÇİLER İMZA TOPLUYOR 

Herkesin yılbaşında çalışmaya tepkili olduğunu dile getiren işçiler, “Herkes ‘Ben yılbaşında çalışmak istemiyorum. Ailemle geçirmek istiyorum o günü’ diyor. 

En doğal hakkımız değil mi? Yıl da bir kez eğlenmek, bizlere çok görüyorlar” diyerek patrona tepki gösterdi.  Kendi aralarında konuşarak imza toplamaya başladıklarını anlatan işçiler, “Çok kısa sürede bir sürü imza toplandı. Çünkü kimse çalışmak istemiyor” diye konuştu.

www.evrensel.net

8 yorum yapılmış

 1. Umut Bulut 7 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

  Tazminat bedeli olarak elimizden alınıyor

 2. Eurotex mağdurlarından sadece biri 9 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

  Evrensel gazetesinde emeği geçen tüm çalışanlarına sonsuz teşekkürler..

 3. Eurotex mağdurlarından sadece biri 9 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 1  /  Beğenmedim 0

  İş verene göre çalışanı gözden çıkarmak okadar kolay olmuski sıradan sebepler den bı bahane buluyolar ve calisan fabrikaya gittiğinde karşılaştığı çıkışın verildi.tazminatsiz ihbar bile vermeden hiçbir hak talep etmeden. insan hayatı bukadarmi ucuz..Tok açın halinden ne anlar bunlarda Allah korkusu yok bizim gibi kaç aile yi mağdur durumda bıraktılar bilmem . Allah büyütür işçi mahkemesi diye bişey var

 4. Eurotex mağdurlarından sadece biri 10 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 1  /  Beğenmedim 1

  Bu tip oyunlar Eurotex te her zaman yaşanmıştır.Birinci yılını doldurmak üzere olan elemanlar istifaya zorlanır.gerekçe olarak bi sebep gösterilir ve istifa etmediği taktirde işten çıkarılacağı,bu durumun yeni iş arayışında olumsuz etki yaratacağı yetkili personel tarafından etkili bir dille ikna edene kadar anlatılır.Ve eleman istifayı yazar.Nasıl ki bu işletmede üretim için belli bir sistem kurulmuşsa,farklı kar yolları içinde böyle bir sistem kurulmuştur.Bu güne kadar bu tip olaylar iş kaybı korkusuyla dile getirilemesede,bugün bu olayları ortaya çıkarma cesaretini gösteren arkadaşları ve yanlarında bulunan Evrensel Gazetesini tebrik ederim.

 5. tuncay 10 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 3  /  Beğenmedim 0

  isten cikarilan arkadaslar mahkemeye basvursunlar kidem ve ihbar tazminatlariyla birlikte kotu niyet tazminatida alirlar ayrica islerine iade edilirler..is kanunu cok acik...

 6. Arzu kizek 10 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 6  /  Beğenmedim 3

  Haklarını ariyanlarinda sonuc ortada işinden ekmeginden olmak haklarını nasıl ariyacaklar bundan sonra 60 kişi ekmeginden oldu ve arkası gelicek sebep ne işçinin 475 lirasını almak için utanin ve o kör kalmış vicdanlarinizin gozunu açın ben orada calisan atkadaslarimin haklarını toplu bir sekilde birlik olarak aramalarini umuyorum bu konunun inşallah üstünü kapatip çok kisinin mağdur olmamasını diliyorum....

 7. Eurotex emekcisi 10 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 1  /  Beğenmedim 0

  Tekstil bolumu mezunuyum .bu bolumu okumamis insanlardan axar yemek onur kirilmasi gururunla kisiliginde dalga gecilmesi nedemek cok iyi biliyorum cunku bende dikissiz giyim magduruyum .saolsun mudurumuz tekstilden soguttu.kanuni haklarimi istiyrum.benim bozulan psikolojimi duzeltsinler.... Hayatimi altust ettikleri icin suclular psikolojik baski yaprak yipratildim haklarimi istyrummm. Ben isimi yaparken zorla baskiyla istfa ettirildim hakkimi istyrum yaz kardesimmmm yazzz bu haberleri paylasarak insanlara tercuman oldun.sesimizi sonunda duyan olduuuu bunlar nekiiiii

 8. Aysun Cakir 10 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 2  /  Beğenmedim 0

  Yılbaşında çalıştırma zorunlu olamaz tabiiki bu bir isci hakkidir bu işçilerin hakkıni araması lazım birlik yok eğer birlik olsaydı yılbaşında çalışma olmazdı zaten hakkınızı arayın.

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.