Lavrov: Suriye'de Türkiye ve İran'la işbirliği artacak

Lavrov: Suriye'de Türkiye ve İran'la işbirliği artacak

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye'de Türkiye ve İran ile işbirliğini artıracaklarını belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova'nın Suriye'de çözüme yönelik konularda Ankara ve Tahran ile işbirliğini artıracağını söyledi.

Sputnik'in haberine göre Türkiye ve İran ile yürütülen işbirliği kapsamında Halep tahliyesini tamamladıklarını kaydeden Lavrov "Bu sayede çok sayıda sivilin hayatı kurtuldu. Halep'in özgürleştirilmesi, hiç şüphe yok ki, Suriye'nin teröristlerden temizlenmesi bakımından önemli bir aşama. Bu gelişme, sadece askeri değil, aynı zamanda siyasi önem de taşıyor" dedi.

Lavrov, Suriye'de diplomatik çözümün alternatifi olmadığının tüm dünyada daha güçlü bir şekilde anlaşılmaya başladığını belirtip, Suriye'nin ve Suriyelilerin geleceğine kayıtsız kalmayan tüm taraflarla yapıcı işbirliğine hazır olduklarını belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanı, Moskova, Ankara ve Tahran'ın Şam yönetimi ve Suriyeli muhalifler arasında hazırlanan anlaşmanın tamamlanmasını sağlayacağını kaydetti.

Lavrov, 20 Aralık'ta Moskova'daki görüşmede kabul edilen ortak bildiride Rusya, Türkiye ve İran'ın Suriyeli taraflar arasında hazırlanacak anlaşmanın ve bulunacak çözümün garantörlüğüne hazır olduğunun vurgulandığını da anımsattı.

Lavrov, "Suriye'nin üniter devlet olarak kalması yönünde umut var mı?" sorusuna ise "Devlet düzeni gibi belirli sorunlara Suriye halkı yanıt bulacak. Bizler, Suriye'nin egemenliğinin, bağımsızlığının ve toprak bütünlüğününü korunmasından yanayız" yanıtını verdi. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net