27 Aralık 2016 17:21
Son Düzenlenme Tarihi: 27 Aralık 2016 17:34

Anayasa teklifinin üçüncü maddesi komisyondan geçti

Başkanlık sistemini içeren anayasa değişiklik teklifinin 3. maddesi Anayasa Komisyonundan geçti.

Anayasa teklifinin üçüncü maddesi komisyondan geçti

Paylaş

Parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçişi öngören ancak içeriğinde ‘Başkan’ yerine ‘Cumhurbaşkanı’ ifadesi kullanılan anayasa değişikliği teklifinin üçüncü maddesi de Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa Komisyonunda kabul edildi.

Değiştirilen ilk 2 maddede yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı ile milletvekili sayısı yer alıyor. Değişikliklere göre yargı bağımsızlığıyla ilgili maddeye ‘tarafsızlığı’ ibaresi eklendi. 55 olan milletvekili sayısının 600’e çıkarılması ise 2. maddenin içeriğinde yer alıyor.

Komisyondan geçen üçüncü madde ise 18 yaşını dolduran kişilerin milletvekili olabilmesini öngörüyor. Mevcut anayasada bu madde “Yirmibeş yaşını dolduran her Türk milletvekili seçilebilir” ifadeleri yer alıyor. Değiştirilmesi öngörülen metinde ise “Kanunun 76'ıncı maddesinin birinci fıkrasında yer alan "yirmibeş" ibaresi, "onsekiz" şeklinde, ikinci fıkrasnda yer alan "yükümlü olduğu askerlik hizmetini yapmamış olanlar," ibaresi "askerlikle ilişiği olanlar," şeklinde değiştirilmiştir” denildi.

KOMİSYONDA 3. MADDE GERİLİMİ

Komisyonda 3. maddenin kabul edilmesinin ardından AKP ve CHP'li komisyon üyeleri arasında yeniden gerilim yaşandı. Gün içerisinde AKP ve CHP'li üyeler arasında sözlü sataşmalar yaşanmıştı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Canlı bombayı linç edip öldürdüler!

SONRAKİ HABER

Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa