Mahkeme: Şaban’la Recep’in aşkı suç değil!

Mahkeme: Şaban’la Recep’in aşkı suç değil!

Onur yürüyüşünde ‘Şaban'la Recep'in aşkına Ramazan engel olamaz’ pankartı nedeniyle yargılanan 3 kişi için beraat kararı verildi.

İstanbul Taksim'de 28 Haziran 2015'te düzenlenen Onur Yürüyüşü'nde açılan ‘Şaban'la Recep'in aşkına Ramazan engel olamaz’ pankartı açtıkları gerekçesiyle yargılanan üç sanık hakkındaki dava, beraat kararıyla sonuçlandı. ‘Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama’ suçundan 1'er yıla kadar hapisleri istenen sanıklar hakkında mahkeme, “yüklenen fiilin bu haliyle kanunda suç olarak tanımlanmamış olduğunu” belirterek beraat kararı verdi.

İstanbul 33. Asliye Ceza Mahkemesi'nde 2. celsesi görülen duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanıklardan 22 yaşındaki Muhittin G.H. katıldı.

Muhittin G.H. savunmasında, Taksim'de her yıl düzenlenen Onur Yürüyüşü'ne arkadaşlarıyla birlikte katıldığını belirterek “Amacım LGBT bireylerin toplumda uğradıkları baskıya dikkat çekmekti. Amacımız barışçıldı. Ramazan ayı olması gerekçesiyle polis yürüyüşe saldırdı. Polis saldırısının ardından yürüyüşümüze devam ettik. O esnada açılan pankartı gördüm. Benim pankarttan haberim yoktu. Hazırlanış ve yapılış amacından da haberim yoktu” dedi.

Pankartın dini değerlere hakaret içerdiğini düşünmediğini belirten Muhittin G.H. “Aksine tamamen barışçıl hazırlanmış bir pankart olduğunu düşünüyorum. Pankartta iki tane ayın aşkından bahsediliyor. Bu nedenle hakaret yoktur” diye konuştu.

‘ESAS SUÇLU ŞİKAYETÇİLERDİR’

Hukuk fakültesi öğrencisi olduğunu ifade eden Muhittin G.H. “Halkı kin ve nefrete sürükleme veya bir kısmını aşağılama suçunu esas işleyenin dosyanın şikayetçisi olduğunu düşünüyorum. Çünkü şikayetçi avukatları, açıkça LGBT bireylerden duydukları rahatsızlıkları ve her sene barışçıl bir şekilde düzenlenen Onur Yürüyüşü'nün kendilerini hiddet ve asabiyete sürüklediklerini belirtmişlerdir. Bu açıkça toplumun bir kısmını aşağılayan bir ifadedir. Suçlamayı kabul etmiyorum” dedi.

Sanığın avukatları “İsnadedilen suçun oluşabilmesi için toplumda ciddi bir rahatsızlığın olması gerekiyor. Bir dilekçeyle bu oluşmaz. Suç unsurları oluşmamıştır. Müvekkilimizin beraatini talep ederiz” dedi. Hakim Onur Özsaraç, sanıkların üzerine yüklenen fiilin bu haliyle kanunda suç olarak tanımlanmamış olması nedeniyle beraatlerine hükmetti. (DHA)

www.evrensel.net