İZENERJİ'de TİS arabulucuda

İZENERJİ'de TİS arabulucuda

İZENERJİ'de toplu sözleşme süreci belediyenin insanca yaşanacak ücret talebini kabul etmemesi nedeniyle tıkandı.

Metehan UD
İzmir

İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ait şirketler'den İZENERJİ'de, şirket yöneticileri ile işyerinde örgütlü olan Genel-İş Sendikası İzmir 2 No’lu Şube arasında gerçekleşen beşinci TİS oturumunda bir anlaşma sağlanamadı.

İZENERJİ yöneticileri daha önce sundukları bütün ekonomik maddeler için yüzde 14'lük zam teklifini yüzde 7'ye çekerken 60 gün olan ikramiyeyi, sendikanın da talebi olan 112 güne yükseltti. İşveren temsilcilerinin zam önerisi sendika yönetimi tarafından kabul görmedi.

TİS görüşmelerinin üzerinden iki aylık bir süreç geçmesine rağmen anlaşma sağlanamadığı için bir aylık arabulucu sürecine geçildi. Çalışma Bakanlığı'nın atayacağı arabulucu tarafından yürütülecek bir aylık arabulucu sürecinde de anlaşma sağlanamazsa sendika grev kararı alabilecek.

Öte yandan son oturumda 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde kadın işçilerin, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde de engelli işçilerin ücretli izinli sayılması kabul edildi.

'ÖNCELİĞİMİZ ÜCRET'

Evrensel’e konuşan Genel-İş İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Arif Yıldız, “İkramiye açısından iyi bir öneri, ancak ücret açısından değil. Verilen zam oranı yıllık enflasyonun altında. Sürecimiz devam ediyor. Yaşamımızı ikramiye ile idame ettirmiyoruz. Ayın yedisinden yedisine aldığımız maaşla yaşamaya çalışıyoruz. Bizi ilgilendiren öncelikli olarak ücret. Suya yüzde 10 zam yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi, işçilere yüzde 7'lik zammı reva görüyor. Bu süreçte anlaşma sağlanamazsa iki aylık grev sürecimiz başlıyor. Temsilciler kurulumuzu toplayarak bundan sonraki sürece dair kararlarımızı alacağız” dedi.

4 BİN İŞÇİYİ İLGİLENDİRİYOR

Toplu iş sözleşmesi, İZENERJİ AŞ’ye bağlı park ve bahçeler, yeşil alanlar, idari işler, kültür-sanat, mezarlıklar, huzurevleri, aşevleri, Eşrefpaşa Hastanesi ile İZSU Genel Müdürlüğü gibi 16 farklı birimde çalışan yaklaşık 4 bin sözleşmeli işçiyi kapsıyor. Sendika, eşit işe eşit ücret talebiyle bütün ekonomik maddelerde yüzde 30 zam talebinde bulunuyor.

www.evrensel.net