CHP’li Tanrıkulu: Muhtarlara muhbirlik mi yaptırılacak?

CHP’li Tanrıkulu: Muhtarlara muhbirlik mi yaptırılacak?

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Binali Yıldırım'a muhtarlara muhbirlik yaptırılacağı yönündeki iddiaları sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Meclis'e Başbakan Binali Yıldırım'ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

 İçişleri Bakanlığı'nın harekete geçerek 81 ilin valisine, muhtarlarla her ay düzenli olarak toplanması talimatı verildiğini ifade eden Tanrıkulu, valilerin ‘halk buluşmaları’ adı altında her ay vatandaşlarla bir araya geleceği ve sonrasında hazırlanacak değerlendirme raporlarının bakanlığa iletileceği iddialarını hatırlattı.

Tanrukulu Yıldırım’a, “Mahalleye girdiğini haber aldığı hüviyeti meçhul ve şüpheli şahıslar hakkında zabıtaya haber vermek muhtarın görev ve yetkileri arasındayken, muhalif görülen vatandaşların fişleneceği iddiaları doğru mudur?” diye sordu.

Tanrıkulu önergesinde, toplantılarda ‘terör’ yerine muhalif görülen vatandaşlar ile mücadele edileceğinin ileri sürüldüğünü açıklayarak, “Muhtar Bilgi Sistemine T.C. Kimlik Numaraları ile giren muhtarların aktardıkları bilgilerin yeterli olmadığı gerekçesiyle, İçişleri Bakanı imzalı genelge ile ‘Vatandaşla Buluşma’ başlıklı yazıyı il valiliklerine değil, doğrudan “81 il valisi adına” gönderildiği iddiası doğru mudur?” sorusuna yanıt istedi. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net