Êzidîler kış soğuğunda çadırda güvenliksiz kaldı

Êzidîler kış soğuğunda çadırda güvenliksiz kaldı

Batman'da çadırlarda kalan 25 Êzidî aile, soğukların bastırmasıyla ısınma sorunu yaşıyor.

Batman’da çadırlarda kalan 25 Êzidî aile, dondurucu soğuk altında ısınma problemi yaşıyor. Herhangi bir güvenlik önleminin de olmadığı kamp, hem olası saldırılara hem de çadır yangınları gibi tehliklere karşı savunmasız. 

Ağustos 2016’da Batman’ın İkiköprü beldesine bağlı Uğurca köyünde kurulan çadırlara yerleştirilen 25 Êzidî aile, eksi 10 derecenin altına düşen havada çadırlarda kalıyor. Kış gelmeden önce Batman Valiliği’ne konteyner için başvuran Êzidîler, henüz yanıt alamadı. Çadırlar soğuk olduğundan ısınmak için sürekli odun yaktıklarını ve bu yüzden odun sıkıntısı çektiklerini belirten Ezidiler, durumlarından şikayetçi. 

HİÇBİR GÜVENLİK ÖNLEMİ YOK

Çadırların olduğu alanda derme çatma bir tel örgü dışında herhangi bir güvenlik önlemi bulunmuyor. Tedirginlikten isimlerini vermek istemeyen yurttaşlar, sorunlarını defalarca yetkililere bildirmelerine rağmen hiçbir önlem alınmadığını dile getirdi. Çadırların bulunduğu alanda kanalizasyon ve altyapı adına hiçbir şey bulunmuyor. Çadırlardaki elektriği bile kendi ceplerinden ödedikleri paralarla yaptırmışlar. Her çadırda elektrik sobası olduğu için birkaç defa trafo patladı. Alt yapısız ve projesiz biçimde çekilen elektrik tesisatının çadırda yangına yol açma tehlikesi de Êzidîleri korkutuyor.

‘ISINAMIYORUZ, YAĞMUR YAĞDIĞINDA SU BASIYOR’

Bir damla yağmur yağdığında çadırlarının su bastığını ve bütün eşyalarının ıslandığını belirten kampta yaşayan Êzidîler, yeteri kadar yakacakları bulunmadığı için günün büyük bölümünde dondurucu soğukta kalıyor. (Batman/DİHABER)

www.evrensel.net
ETİKETLER ÊzidîBatmankamp