‘HDP kongresi suç; kongreye katılan örgüt üyesi’

‘HDP kongresi suç; kongreye katılan örgüt üyesi’

Adana’da geçtiğimiz günlerde gözaltına alınan 19 kişi hakkında hazırlanan iddianamede HDP’nin Ceyhan İlçe Kongresi’ne katılmak suç sayıldı.

Adana'da 5 Kasım 2016'da e-posta üzerinden yapılan ‘ihbar’la gözaltına alınan ve aralarında HDP Adana İl Eş Başkanı Hüseyin Beyaz'ın da bulunduğu 19 kişi hakkında iddianame hazırlandı. Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi' tarafından kabul edildi. 19 kişi hakkında ‘örgüt üyesi olmak’ suçlamasıyla dava açılırken, ilk duruşması 20 Şubat'ta görülecek.

İddianamede yer alan detaylarsa dikkat çekici. Kim tarafından yapıldığı ‘bilinmeyen’ ihbarda, HDP yöneticilerin HDP il ve ilçe binaları ile mahalle temsilciliklerinde ‘örgütsel toplantı’ düzenleyerek, Adana'da eylem yaptıkları, taziye ve anma etkinlikleri yaptıkları; buna katılmayan kişilerin ise tehdit edildiği ileri sürüldü.

HDP KONGRESİNE KATILMAK SUÇ SAYILDI!

İddanamede HDP’nin faaliyetleri de illegalize edilmek istendi. Parti çalışmaları ve parti içi toplantıların ‘PKK/KCK adı altında yapıldığı’ ileri sürülen iddianamede; 21 Mayıs 2016'da gerçekleştirilen HDP Ceyhan İlçe Örgütü Kongresi suç olarak ifade edilirken; kongreye katılmak da ‘örgüt üyeliği’ sayıldı. (DİHABER)

www.evrensel.net