Özgürlük Nöbeti: Gözaltındaki gazetecilere özgürlük

Özgürlük Nöbeti: Gözaltındaki gazetecilere özgürlük

Özgürlük Nöbeti’nde, evlerine baskın yapılarak gözaltına alınan gazeteciler Metin Yoksu, Ömer Çelik ve Tunca Öğreten için özgürlük istendi.

Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi’nin Yayın Danışma Kurulu üyesi yazarlar Necmiye Alpay ile Aslı Erdoğan ve gazeteciler İnan Kızılkaya ile Zana (Bilir) Kaya için başlatılan "Özgürlük Nöbeti" 19'uncu haftasında Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi önünde devam etti. “Bilir, Aslı, Necmiye yalnız değildir” pankartının açıldığı eylemde "Özgür basın susturulamaz" pankartının yanı sıra "Gazetecilere özgürlük" dövizleri taşındı. Bu haftaki eyleme Haziran Hareketi, HDP Avcılar İlçe Örgütü, Barış Vakfı, CHP Kadıköy İlçe Başkanlığı, Güngören Demokrasi Platformu katıldı. 

'SON EYLEM OLMASI DİLEĞİYLE'

Nöbette ilk olarak söz alan Barış Vakfı Sekreteri Hakan Tahmaz, 29 Aralık günü görülecek olan Gündem Gazetesi davasına çağrıda bulunarak, “Yaptığımız eylemlerin son bulması dileğiyle” dedi. Tahmaz, tüm tutuklu gazeteci ve siyasilere özgürlük istedi.

'GELİNEN SON NOKTA FAŞİZMİN SON BOYUTU'

Güngören Demokrasi Platformu Sözcüsü Yavuz Okçuoğlu ise nöbet boyunca haberlerini takip eden gazeteci Metin Yoksu ve arkadaşları için özgürlük istedi. Gelinen noktada faşizmin en üst boyutlara ulaştığını ifade eden Okçuoğlu, bu durumdan çıkmanın tek yolunun demokrasi güçlerinin birleşmesinden geçtiğini söyledi. 

'MARTILAR KAFESLERE SIĞMAZLAR'

Son olarak söz alan Merin Yoksu’nun arkadaşı Elif Deniz Uzun ise, "Bizi bu şekilde yıldırmaya çalışıyorlar ama unutmasınlar ki kuşları kafeslere tıksalar da martılar kafeslere sığmaz. Ne Metin'i ne diğer gazetecileri orada tutamazsınız" dedi.

Nöbet Türkiye Yazarlar Sendikası üyesi ve Kömür Karası Müzik Grubu solisti Fahri Bozbaş' ın "Asıl adalet" isimli şarkısı ile sonlandırıldı. (DİHABER)
 

Son Düzenlenme Tarihi: 27 Aralık 2016 02:59
www.evrensel.net
ETİKETLER Özgürlük Nöbeti