Sol Parti eş başkanlarını seçti

Sol Parti eş başkanlarını seçti

Almanya’da haftalardır Sol Parti’nin eş başkanlarının kim olacağı yönünde hem sol çevreler hem de basında yoğun şekilde sürdüren tartışmalar hafta sonunda Göttingen’de yapılan genel kongrede noktalandı.Daha çok Doğu Almanya’daki eyalet örgütlerinin desteğini alan ve partinin “reformcu kanadı&rdq

Yücel Özdemir

Daha çok Doğu Almanya’daki eyalet örgütlerinin desteğini alan ve partinin “reformcu kanadı” tarafından desteklenen eski genel sekreter ve Federal Parlamento Meclis Grup Başkan Yardımcısı Dietmar Bartsch’ın geçtiğimiz yılın sonunda eş başkanlık için adaylığını açıklaması parti içinde tartışmalara yol açmış ve geri çekilmesi istenmişti.

Mart ayında Kuzey Ren Vestfalya ve Schleswieg-Holstein eyaletlerinde yapılan parlamento seçimlerinde alınan ağır yenilgilerden sonra, Almanya’daki eyalet örgütleri eski eş başkan Oskar Lafontaine’nin eş başkanlığını gündeme getirmiş ve Lafontaine de bu zor dönemde göreve hazır olduğunu söylemişti.

Yapılan görüşmelerin ardından bir sonuç çıkmaması üzerine Lafontaine adaylığını geri çekerken, parti içindeki “sol kanat” bugüne kadar parlamento dışındaki toplumsal muhalefetin önemli temsilcilerinden birisi olan Ver.di Sendikası Baden-Württemberg Eyalet Başkanı Bernd Riexinger’i eş başkanlığa önerdi. Aynı zamanda partinin eyalet başkanı olan Riexinger, kongrede yaptığı konuşmada da daha çok parlamento dışındaki mücadelenin güçlendirilmesi, sendikaların daha fazla mücadeleye çekilmesi üzerine durdu ve delegelerden büyük bir alkış aldı.

Riexinger’in karşısında aday olan “sağ kanat” temsilcisi Dietmar Bartsch ise daha çok 2013’teki genel seçimlerden sonra SPD ile federal düzeyde bir koalisyon kurulmasının kapılarının açılmasını istedi.

Doğu-Batı tartışmasının açık bir şekilde hissedildiği kongrede Riexinger, 555 geçerli oyun kullanıldığı seçimlerde 297 oy alarak erkek eş başkan seçildi. Diğer aday Bartsch ise 251 oy aldı. Böylece “sol kanat”ın desteklediği Riexinger açık ara ile eş başkanlığa geçildi.

Kadın eş başkan için yapılan seçimler ise sol kanadın da destek verdiği Doğu Almanya kökenli Genel Başkan Yardımcısı Katja Kipping ve “reformcu” kanadın destek verdiği Sol Parti Hamburg Senato Grup Başkanı Dora Heyenn arasında geçti. Kipping, kullanılan oyların yüzde 67’sini olarak kadın eş başkan seçildi.

Kongrede genel başkan yardımcılığına ise Sahra Wagenknecht, Caren Lay, Jan van Aken, Axel Troost seçildi.

SAĞ KANADIN DERDİ SPD İLE ORTAKLIK

Partinin yönetim organlarına kimin seçileceğinin büyük bir önem taşıdığı kongreye buna bağlı olarak partinin bundan sonra nasıl bir pratik politika izlemesi gerektiği de damgasını vurdu. Partinin sağ kanadını oluşturan Doğu Almanya’daki eyalet örgütlerinin önemli bir bölümü eyalet ve federal düzeyde SPD ile koalisyon ortaklığı kurulmasını savunuyor. Buna gerekçe olarak da Doğu Almanya’daki eyaletlerde Sol Parti’nin SPD’den çok daha güçlü olmasını gösteriyor. Bugüne kadar Sol Parti’nin değişik eyaletlerde SPD ile koalisyon ortaklığı yaptığını ifade eden sol kanat, bu eyaletlerde Sol Parti’nin onayıyla kamu çalışanlarının işten atıldığını, sosyal kısıtlamaların yapıldığını, bunun da partinin inandırıcılığını yitirmesine neden olduğunu belirterek karşı çıkıyor.

Koalisyon fikrini savunanların başında eş başkanlığa aday olan ve seçimi kaybeden Bartsch ile Federal Parlamento Grubu Başkanı Gregor Gysi çekiyor.

LAFONTAINE VE GYSI KOZLARI PAYLAŞTI

Kongrede asıl sert tartışma Oskar Lafontaine ve Gregor Gysi arasında yaşandı. Gysi, yaptığı konuşmada, meclis grubu içinde “nefret havası” olduğunu belirterek zaman zaman bunu kaldıramayacak hale geldiğini ileri sürdü ve “Partide birleşme tam olarak gerçekleşmedi. Gruplardan söz etmiyorum, genel açıdan bu böyle. Batı eyaletlerindeki örgütler Doğu’ya tepeden bakıyor. Doğuda artık bir kitle partisiyiz, ama Batıda marjinaliz. Bu durumda Doğunun kendisine bir partner aramasını anlamak gerekiyor” diyerek SPD ile koalisyon ortaklıklarını savundu. Gysi, nefretle bir arada bulunma yerine ayrılmanın çok daha doğru olacağını söyledi.

Ardından konuşmak üzere kürsüye gelen Lafontaine, bölünme açıklamalarına sert tepki göstererek hiç kimsenin bunu ağzına almaya hakkının olmadığını söyledi ve açık bir şekilde Gysi’yi hedef aldı.

Kongre salonundaki hava ve delegelerin konuşmalarından, parti içerisinde Doğu-Batı ayrımının birileri tarafından hep gündemde tutulmak istendiği ve bu ayrımdan yararlanarak konumunu güçlendirmeyi tercih ettiği anlaşılıyordu. Ancak, parti yönetimi için yapılan seçimlerin sonuçları bu ayrımın gerçekçi olmadığını, asıl önemli olanın ileri sürülen politikalar olduğunu gösterdi.

Bu nedenle, sosyal kısıtlamalara ve savaşa karşı verilen mücadele üzerinden güç toplayan Sol Parti’nin, bundan sonra iç sorunlar yerine halkın sorunlarıyla ilgilenmesi durumunda yeniden yükselişe geçmesinin koşullarının olduğu pek çok delege tarafından dile getirildi. Ancak, seçim yenilgisi alan “sağ kanat”ın yenilgiyi sindirerek, hiç bir şey olmamış gibi çalışmaya devam etmesi de beklenmiyor. (Göttingen/EVRENSEL)

www.evrensel.net