Tarlasını koruyan BES yöneticisine 20 yıl hapis istemi

Tarlasını koruyan BES yöneticisine 20 yıl hapis istemi

BES Diyarbakır Şube Eş Başkanı Bedirhan Çetinkaya tarlasını petrol şirketlerine karşı koruğu için hendek kazmakla suçlanıyor.

Bir süre önce tutuklanan BES Diyarbakır Şube Eş Başkanı Bedirhan Çetinkaya hakkında, sendikal faaliyetler kapsamında katıldığı yürüyüş ve basın açıklamaları nedeniyle 20 yıla kadar hapis isteniyor. Çetinkaya topraklarını işgal eden petrol şirketine karşı koyduğu için de “hendek kazmak” ile suçlanıyor. 

MAMA VE ÇOCUK BEZİ SUÇ DELİLİ SAYILDI

Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede, “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddialarıyla Çetinkaya’nın 20 yıla kadar hapsi istendi. Çetinkaya’nın evinde yapılan aramada el konulan, Sur’da mağdur olan yurttaşlar için not aldığı “Mama, çocuk bezi, kadın pedi, yatak, sünger, döşek” yazılı not kâğıdı ise suç delili olarak gösterildi. Çetinkaya’nın 10 Ekim Ankara Katliamını protesto etmek için 2015 yılında Diyarbakır’da düzenlenen yürüyüşe katılmasıyla ve “sokağa çıkma yasağı” nedeniyle yaşanan insan hakkı ihlallerine dair yapılan basın açıklamalarına katılmasıyla “örgüt propagandası” yaptığı iddia edildi.

TUTUKLANDIKTAN SONRA KHK İLE İHRAÇ EDİLDİ

İddianamede, Çetinkaya’nın yürüyüşte “Ölüme karşı yaşamı, savaşa karşı barışı savunacağız” pankartını taşıması ile “faşizme karşı omuz omuza” sloganı için “terör örgütünü destekleyici nitelikte pankart ve slogan” ifadesi kullanıldı. Çetinkaya’nın anadilde eğitim ile ilgili basın açıklamasına, “Barış nasıl ve kim için?” konulu konferansa katılması ve İHD Diyarbakır Şubesi öncülüğünde kayıp yakınlarının her cumartesi günü düzenlediği eylemde Hurşit Külter’in fotoğrafını taşıması da suçlama konusu yapıldı. 

Çetinkaya’nın katıldığı eylem ve etkinliklerin, “sendikal faaliyet olarak değerlendirilmeyeceği” ileri sürülen iddianamede, Çetinkaya’nın “sendikal faaliyet kisvesi altında” katıldığı basın açıklaması ve yürüyüşlerle “örgüte üye olmak” suçunu işlediği iddia edildi. Tutuklandıktan sonra açığa alınan Çetinkaya, KHK ile meslekten ihraç edilmişti.

TOPRAKLARINI KORUDU SUÇ SAYILDI

Çetinkaya, kendi köyü olan Sur ilçesine bağlı Alçık’ta mahkeme kararına rağmen topraklarını petrol için işgal eden Fransız şirketi NV TURKSE PERENCO’nun faaliyetlerini durdurmak amacıyla köylüler ile birlikte tarlalarının girişine hendek kazmıştı. Köylülerin kazdığı hendek, ulusal ve yerel basında yer almıştı. Avukatının petrol şirketi aleyhine açılan davanın kararını soruşturmayı yürüten savcıya vermesine rağmen, Çetinkaya’nın köylüler ile birlikte hendek başında çektiği ve 2015 yılının Şubat ayında  paylaştığı fotoğraf, iddianamede “YPS’nin Diyarbakır’da kazdığı hendek faaliyeti” olarak gösterilmeye çalışıldı. Çetinkaya ise bu suçlamaya karşı verdiği ifadesinde, fotoğrafın paylaşıldığı tarihte Diyarbakır’ın hiçbir yerinde hendek kazılmadığına vurgu yapmasına rağmen fotoğraf iddianamede yer aldı. 

Yargılamya önümüzdeki aylarda Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlanacak. (Diyarbakır/DİHABER)

www.evrensel.net