Mehmet Şirin Kocakaya’nın ailesine dava

Mehmet Şirin Kocakaya’nın ailesine dava

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde sokağa çıkma yasağı sırasında öldürülen Mehmet Şirin Kocakaya’nın ailesine dava açıldı.

Lice’de sokağa çıkma yasağı sırasında, özel harekatçılar tarafından öldürülen Mehmet Şirin Kocakaya’nın annesi, 3 kardeşi ve akrabalarına 32’şer yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Operasyonda yer alan 7 asker aileden davacı oldu.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Lice’nin Mehlê mezrasında geçen Haziran ayında ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından başlatılan operasyonda Mehmet Şirin Kocakaya’nın ölümünü engellemek ve köyde çıkan yangına müdahale etmek isteyen 28 kişi hakkında yürüttüğü soruşturmayı tamamladı. Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede, “Örgüte üye olmamakla birlikte örgüte yardım etmek”, “5442 Sayılı İl İdaresi Kanununa muhalefet”, “Görevi yaptırmamak için direnme”, “Hakaret” ve “Örgüt propagandası yapmak” ile suçlanan, aralarında Kocakaya’ın annesi, 3 kardeşi ve kuzenlerinin olduğu 28 kişi hakkında 32’şer yıl hapis cezası istendi. İddianamenin tamamında ailesinin gözü önünde özel harekâtçılar tarafından öldürülen Mehmet Şirin Kocakaya’nın yaşamını nasıl yitirdiği yer almadı. İddianamede, operasyona katılan 7 asker ise “kendilerine hakaret ettikleri” iddiasıyla “müşteki” (mağdur, şikayetçi) olarak yer aldı.

DAVA 2017 YILINDA BAŞLAYACAK

İddianamede, Haziran ayında Lice ilçesinde yürütülen “Bayrak 14 Müşterek Özel Birlik Operasyonu” kapsamında Yalaza Mahallesi’nde PKK’liler ile askerler arasında çatışma çıktığı hatırlatıldı. Köylülerin, çatışmanın yaşandığı olay yerine “canlı kalkan” olarak geldiği ileri sürülen iddianamede, köylülerin askerlere hakaret içeren söylemlerde bulunduğu, operasyonu engelleyemeye yönelik tutum ve davranışlarda bulundukları iddia edildi. Köylülerin protesto sırasında, slogan atarak, askerlere hakaretlerde bulunduğu, taş ve sopa ile direndikleri, bu nedenle gözaltına alındıkları belirtildi. İddianamede, köylülerin “Sokağa çıkma yasağı”nı ihlal edip evlerinden dışarı çıkması nedeniyle “İl İdaresi Kanunu’na muhalefet” suçunu, attıkları sloganlarla da “Örgüt propagandası” suçunu işlediği savunuldu. Davanın yargılamasına Mart ayında Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlanacak. (DİHABER)

www.evrensel.net