Uca, Êzidî kampını başbakana sordu

Uca, Êzidî kampını başbakana sordu

HDP Milletvekili Feleknas Uca, Êzidilerîn AFAD kampına taşınmak istenmesine dair başbakanın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

İki yılı aşkın süredir Diyarbakır’daki Fidanlık Kampında kalan Êzidilerîn AFAD kampına taşınmak istenmesine ve kampa giriş çıkışların yasaklanmasına ilişkin HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. 

Soru önergesinde Êzidîlerin 3 Ağustos 2014 tarihinde ana yurtları olan Şengal’de IŞİD tarafından soykırıma maruz kaldığını belirten Uca, binlerce Êzidî’nin Türkiye’ye göç etmek zorunda kaldığını hatırlattı. Êzidîlerin Diyarbakır, Batman ve Mardin, Şırnak ve Urfa’da kamplara yerleştirildiğini kaydeden Uca, “Bu kamplardan biri de Diyarbakır Yenişehir Belediyesine bağlı Fidanlık Kampıdır. İlk etapta 7 bine yakın kişi bu kampa gelmiş iki buçuk yıl boyunca, devletin hiçbir desteği alınmadan, kampın bütün masrafları Güneydoğu Belediyeler Birliği, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile Diyarbakır Yenişehir Belediyesi tarafından karşılanmıştır.  Şengal merkezinin 13 Kasım 2015 tarihinde özgürleştirilmesiyle Êzidîlerin büyük çoğunluğu Şengale dönmüş, 1029 kişi Fidanlık Kampında kalmıştır” dedi.

Belediye eş başkanlarının tutuklanmasının ve belediyelere kayyım atanmasının ardından 9 Aralık günü AFAD yetkililerinin kampı ziyaret ettiğini ifade eden Uca, “Yetkililer tarafından kampın kapatılacağı ve kampta kalan Êzidîlerin AFAD’ın farklı kamplarına dağıtılacağı bildirmiştir. Ailelerden Midyat, Nusaybin, Maraş, Antep ve Malatya kamplarından birini seçmelerini istemiştir. Ancak aileler bunu reddederek söz konusu kampta kalmak istediklerini belirtmişlerdir” dedi. Êzidîlerin yeniden yerlerinden edilmek istendiğini belirten Uca, “İki buçuk yıldır maddi manevi, psikolojik, fiziki destek gibi alanlarda her türlü sorumluluğu üstlenen Yenişehir Belediyesi meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri ve siyasi kimliği olanların kampa girişleri kayyımın talimatı ile yasaklamıştır. Benzer şekilde, bir yıldır kampta kalan çocuk ve kadınlara psikososyal hizmet desteği veren ve gıda yardımı yapan Hayata Destek İnsani Yardım Derneği’nin kampta devam eden çalışması durdurulmuştur” dedi.

‘KAMP NE ZAMAN KAPANACAK?’

Başbakan Binali Yıldırım’a kampın kapatılacağı bilgisinin doğru olup olmadığını soran Uca’nın sıraladığı bazı sorular şöyle: “Ne zaman kampın kapatılması planlanmaktadır? Diyarbakır Fidanlık Kampının AFAD’a bağlanmasının gerekçesi nedir?  IŞİD uyguladığı soykırımdan kaçıp ülkemize gelen ve iki buçuk yıldır Diyarbakır Yenişehir Belediyesi, Diyarbakır halkı ve uluslar ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarının psikolojik desteği ile hayatta kalan Êzidî toplumunun halkla olan ilişkilerinin kesilerek, halktan koparılarak,  cezaevi koşullarına benzer koşullara tabi kılınmasının amacı nedir? Diyarbakır Fidanlık Kampı AFAD’a bağlandıktan sonra Suriyeli sığınmacılara verilen yasal statünün benzerinin Êzidîlere de verilmesi bakanlığınız tarafından planlanmakta mıdır?” (Diyarbakır/EVRENSEL)

www.evrensel.net