Haklar kısıtlandı İsveç’e ilticalar azaldı

Haklar kısıtlandı İsveç’e ilticalar azaldı

İsveç Hükümeti’nin iltica hakkını önemli ölçüde sınırlayan yasaları kabul etmesi sonrası İsveç’e gelen mülteci sayısında belirgin bir düşüş oldu.

Murat KUSEYRİ
Stockholm

2015 yılında 163 bin kişi İsveç’e iltica talebinde bulunurken bu yıl iltica talebinde bulunanların sayısı yüzde 80 oranında azalarak 28 bine geriledi. İsveç’e yalnız gelip iltica talebinde bulunan çocukların sayısında da belirgin bir düşüş olduğu görülüyor. Geçtiğimiz yıl çoğunluğu Afganistan’dan 18 yaşından küçük 35 bin 369 çocuk iltica talebinde bulunmuştu. 2016 yılında iltica başvurusunda bulunan çocukların sayısı 2 bin 100 civarında. Bu yıl iltica talebinde bulunanların büyük bir çoğunluğunu savaş bölgelerinden kaçan sığınmacılar oluşturuyor. 5 bin 410 iltica başvurusuyla Suriyelileri, sırasıyla Afganistan, Irak ve Somali’den gelen sığınmacılar izliyor. 

TÜRKİYE’DEN GELENLERİN SAYISI ÜÇ KAT ARTTI

Savaş bölgelerinden gelen iltica talepleri azalmasına karşın Türkiye’den gelip iltica talebinde bulunanların sayılarında belirgin bir artış oldu. 15 Temmuz askeri darbe girişiminden sonra İsveç’e gelip iltica edenlerin sayısı bir önceki yıla kıyasla üç kat artarak 650’ye yükseldi.

Göçmen Dairesi Basın Şefi Fredrik Bengtsson, İsveç ve Avrupa Birliği ülkelerine iltica talebinde bulunan sayıların azalmasında bir kaç faktörün etkili olduğunu belirterek, “Avrupa Birliği ile Türkiye arasında imzalanan sözleşme sığınmacıların Avrupa sınırlarına gelme olanaklarını önemli ölçüde engelledi. İsveç’in daha önceki gibi cazip görülmemesini sağlayan yasal düzenlemeler yaptık. Artık devamlı oturma izni vermiyoruz ve aile birleşimlerini önemli ölçüde zorlaştırdık.”

MÜLTECİ ÇOCUKLAR SOKAKLARDA

Geçtiğimiz yıl Afganistan’dan İsveç’e 23 bin 480 “yalnız çocuk” olmak üzere toplam 30 bin 80 kişi iltica talebinde bulundu. Bunlardan sadece yüzde 21’nin iltica başvurusu kabul edildi. İltica talebi reddedilen çocuklar, ülkelerine iade edilmekten kurtulmak için iltica kamplarını terk ederek büyük şehirlerde sokaklarda yaşamlarını sürdürmeye çalışmaya çalışıyorlar.

Bazıları kaçak çalışarak veya hırsızlık yaparak geçimlerini sağlamaya çalışırken bazıları da fuhşa zorlanıyor. Göteborg Kurtarma Misyonerliği’nden Caroline Casso, “Giderek daha çok çocuğu geceleri sokaklarda görüyoruz. Onların yaşlı adamlarla birlikte gittiklerine dair pek çok ihbar alıyoruz” dedi. 

Casso, gelişmelerin oldukça ürtütücü olduğunu ve çocuk fuhşunun önlenlemesi için yetkililerin önlem almaları gerektiğini söyledi.

www.evrensel.net
ETİKETLER İsveçMülteci