Rus uçağını terör mü düşürdü hata mı?

Rus uçağını terör mü düşürdü hata mı?

İçlerinde Kızıl Ordu Korosu’nun 64 üyesinin de yer aldığı 92 kişiyi taşıyan uçağın Karadeniz’e düşmesine dair soru işaretleri sürüyor.

Rusya, içlerinde Kızıl Ordu Korosu’nun 64 üyesinin de yer aldığı 92 kişiyi taşıyan askeri Tu-154 uçağının Karadeniz’e düşmesi sonrası yasta. Uçağın düşmesine neyin sebep olduğunun belirlenmesi için soruşturma devam ederken, Rusya Ulaştırma Bakanı Maksim Sokolov, uçağın terör eylemi sonucunda değil teknik bir problem ya da pilotaj hatası sebebiyle düştüğünü tahmin ettiklerini söyledi. Sokolov, kesin nedeni soruşturma sonucunda anlayacaklarının altını çizdi. Ancak uçağın askeri uçak olması ve rotasının Suriye’deki Rus üssü olması terör ihtimalini de gündemde tutuyor. Uçağın acil yardım notası göndermemiş olması da dikkat çekiyor. 

BÜYÜK PARÇALAR BULUNDU

Öte yandan dün öğle saatlerinde Rusya Acil Durumlar Bakanlığından yapılan açıklamada, arama çalışmalarına katılan dalgıçların Tu-154 uçağına ait bazı büyük parçaların yerini tespit ettikleri belirtildi. Açıklamaya göre bu parçalar kıyıdan 1.6 kilometre uzaklıkta ve 27 metre derinlikte yer alıyor.

Rus Hava Kuvvetleri Komutanı Viktor Bondarev de uçağın karakutularının yerinin belirlendiğini ancak karakutulara henüz ulaşılamadığını belirtti. Bondarev ayrıca uçağın teknik bakımdan bir probleminin olmadığını ve kısa bir süre önce bakımdan geçirildiğini söyledi.

Bu arada Karadeniz’deki arama çalışmaları sonucunda bulunan uçaktaki on kişinin cesedi kimliklerinin belirlenmesi için İl-76 tipi bir uçakla başkent Moskova’ya ulaştırıldı. 

Suriye’nin Lazkiye kentine gitmek için Moskova’dan kalkan Tu-154 uçağı yakıt ikmali için Soçi’deki Adler Havaalanı’na iniş yapmış, buradan kalktıktan 2 dakika sonra radardan kaybolmuştu. Daha sonra Karadeniz’de uçağın enkazının parçaları bulunurken, Rusya Savunma Bakanlığı kazadan kurtulan olmadığını açıklamıştı. 

‘HALEP’TE KONSER VERECEKLERDİ’

Rus Ordusu, mayıs ayında tanınmış orkestra şefi Valeri Gergiyev ve ekibini, IŞİD’den kurtarılan Palmira antik kentinde konser vermek üzere Suriye’ye göndermişti. Palmira’daki konser internet üzerinden de canlı yayınlanmış ve önemli bir etki bırakmıştı. Rus basınında, Kızıl Ordu Korosu’nun Halep’te konser vermek üzere gönderilmiş olabileceğine yer veriliyor. 

Rusya’dan yapılan ilk açıklamada ise koronun Lazkiye’deki Rus üssünde yapılacak yılbaşı kutlamasında sahne alacağı belirtilmişti. Bu arada Nowaja Gaseta, diğer müzisyenleri taşıyan ikinci bir uçağın Hmeymim Üssüne vardığını yazdı. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net