'Düşüncelerinden dolayı tutuklanan kadınlar bırakılsın'

'Düşüncelerinden dolayı tutuklanan kadınlar bırakılsın'

Adana'da kadınlar Mor Dayanışma aktivisti ve İHD üyesi Derya Çiçek ile HDP Adana Kadın Meclisi üyesi Halime Kuş'un serbest bırakılmasını istedi.

Adana Kadın Platformu ve İHD Adana Şubesi Kadın Komisyonu haklarında isimsiz ihbar olduğu iddiası ile gözaltına alınıp tutuklanan Mor Dayanışma ve İHD üyesi Derya Çiçek ile HDP Adana Kadın Meclisi üyesi Halime Kuş'un serbest bırakılmasını istedi. Beşiktaş saldırısından sonra eş zamanlı yapılan operasyonlarda Adana'da 12 Aralık Pazartesi günü 25 kişi gözaltına alınmış 5 kişi tutuklanmıştı.

Yoğun yağmur nedeniyle İHD Adana Şubesi'nde gerçekleşen basın açıklamasında Adana Kadın Platformu'nun üyeleri de olan kadınların sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek terör örgütü propagandası ile suçlamasının tutuklama için kılıf arama olduğu, iki kadının düşüncelerinden dolayı tutuklandığını vurgulandı.

Basın açıklamasını okuyan Platform üyesi Rafiye Taş, iki kadının keyfi bir şekilde tutuklanmasının iktidarın kadına yönelik baskıcı politikalarının bir sonucu olduğunu belirterek "Düşüncelerinden dolayı tutuklanan tüm kadınlar özgürleşene kadar, onlar tekrar sokaklara dönene kadar mücadelemize devam edeceğiz" dedi.

KADIN DÜŞMANI YASALARA KARŞI GELMENİN NERESİ SUÇ?

Derya Çiçek'in kadın mücadelesi denince Adana'da akla ilk gelenlerden olduğunu ifade eden Taş, "Kadınların adayı olarak Haziran seçimlerinde HDP milletvekili adayı olmuştu. Kadın düşmanı yasalara ve uygulamalara karşı alanlarda kadınların sesi oldu. Çocuklara tecavüzü meşrulaştıran yasaya karşı gelmenin neresi "terör suçu"dur?" diye sordu. Kadınlar olarak bu davanın takipçisi olacaklarını söyleyen Taş, "Bir kez daha burdan söylüyoruz Derya Çiçek ve Halime Kuş serbest bırakılsın" dedi.

SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMLARI NEDENİYLE TUTUKLANDILAR

Kadın mücadelesinin terörize edilmesi için isimsiz ihbarla operasyon yapıldığını söyleyen Av. Sevil Aracı, ortada suç olmadığından suç türetmek için facebook paylaşımlarının incelemeye alındığını söyledi. Derya Çiçek'in Suriye'de IŞİD'e karşı savaşırken hayatını kaybedenlerin cenazelerinin girişine izin verilmemesi ile ilgili paylaşımları nedeniyle tutuklandığını söyleyen Aracı, "Tutukluluklarına itiraz ettik. Sonucu bekliyoruz. Dava sonucunda beraat edeceklerdir. Birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz"dedi. (Adana/EVRENSEL)

www.evrensel.net