İsrail, yeni yerleşimleri onaylayacak

İsrail, yeni yerleşimleri onaylayacak

BMGK kararını tanımayan İsrail, işgali altındaki Filistin topraklarında yeni yasa dışı yerleşimleri onaylamaya hazırlanıyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) İsrail’in işgali altındaki Filistin topraklarında yasa dışı tüm yerleşim faaliyetlerini ‘derhal ve tamamen’ durdurmasını talep eden kararına rağmen İsrail, Kudüs’ün doğusunda yüzlerce yeni yerleşime yeşil ışık yakmaya hazırlanıyor. Haaretz gazetesinin haberine göre, Kudüs Planlama ve İnşaat Komitesi’nin yapacağı toplantıda Pisgat Zeev, Ramat Sholomo ve Ramot’ta 618 yeni yerleşimin inşasına onay verilecek. Komitenin ayrıca çarşamba günü Kudüs’ün doğusunda 5600 yeni yerleşimin inşaatını görüşeceği belirtildi.

Öte yandan BM Güvenlik Konseyi kararı nedeniyle İsrail ile ABD arasındaki gerginlik sürüyor. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, çekimser kalarak karar tasarısının kabul edilmesini sağlayan ABD’nin ülkesindeki büyükelçisi Dan Shapiro’yu başbakanlığa çağırdı. Netanyahu, Dan Shapiro’dan, ABD’nin oylamadaki tutumuyla ilgili açıklama istedi.

Netanyahu-Shapiro görüşmesi ile ilgili olarak taraflardan herhangi bir açıklama yapılmadı.

BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyelerinden ABD daha önce yıllarca, veto yetkisini kullanarak İsrail’in Konsey tarafından kınanmasını engellemişti.

BM Güvenlik Konseyi’nde 14 lehte ve bir çekimser oyla kabul edilen kararda, “İsrail hemen ve tamamen, Doğu Kudüs de dahil olmak üzere, işgal altındaki Filistin topraklarında tüm yerleşim faaliyetlerini durdurmalı” ifadesi yer alıyor. Karrada ayrıca Yahudi yerleşim birimlerinin ‘yasal dayanağının olmadığı’ ve ‘İsrail-Filistin Sorunu’na iki devletli çözümü tehlikeye attığı’ belirtiliyor. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net
ETİKETLER İsrailBMGK