Kentsel dönüşüm yasası kapınızı çalarsa?

Kentsel dönüşüm yasası kapınızı çalarsa?

Kentsel Dönüşüm yasası Meclisten geçtiği günden beri ruhsatlı, ruhsatsız bütün ev sahipleri tedirgin... Kocaeli Dilovası’da söz konusu tedirginlik had safhaya ulaşmış durumda. Yoğun tedirginliğin sebebi, yaşadıkları yere ilişkin yetkililerin yaptığı açıklamalar.Hatırlanacağı üzere bundan birkaç ay &oum

Vedat Yalvaç / Yağmur Boyraz

Hatırlanacağı üzere bundan birkaç ay öncesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Dilovası için bir komisyonun hazırlandığını duyurmuştu. Bu komisyonun yapacağı bir yıllık çalışma sonucunda da kentsel dönüşümü başlatacağı duyurulmuştu.

Kentsel dönüşüm yasası kapıları çaldığında ne yapacaklarını, duruma hazır olup olmadıklarını Dilovası sakinlerine sorduk.

BEN İSTEMEZ MİYİM?

İlk olarak konuştuğumuz Ahmet Adıgüzel, “Bizim evimiz yıkılırsa biz nereye gideriz, gidecek yerimiz yok, ortalıkta kalırız?” diyerek başlıyor sözlerine.
Çıkan yasa hakkında çok bir bilgisinin olmadığını dile getiriyor. “İmkanımız olsa zaten her şeyi yasalara göre yaparız” diyor.
Adıgüzel’e, “Kendi evinizi kendi elinizle yıkar mısın?” diye soruyoruz. “İnsan kendi emeğini yıkar mı abi” cevabını alıyoruz.
Eşi Birgül Adıgüzel’e dönüyoruz. “10 yıldır bir ev yapmaya çalışıyoruz ancak sadece bir oda ve bir mutfağı yapabildik, diğer taraflar halen inşaat...” diyor. 3 çocukla geçinmenin üstüne ev yapabilmenin ne kadar zor bir durum olduğunu anlatıyor. “Ben de dayalı döşeli güzel bir ev istiyorum ama bu olmuyor” diyor.
Yıkık bir evin çatısında uğraşan Burhan Tanyar’a rastlıyoruz. Tanyar yasa hakkında birçok şeyi biliyor. Çok sert çıkıyor: “Ben evimi yıkmam, ya beni öldürürler ya da ben onları öldürüm.” 9 yılda yapmış evini. Ancak hâlâ bir çok eksiği var! “Bunu da çalışarak büyük oranda borç edinerek yaptım” diyor.

AMAÇ BAŞKA...

Cemil Gönül, kentsel dönüşümün deprem riski açısından iyi olumlu bir yanının olduğunu düşünüyor. Ardından uyarıyor: “Ancak bu yasa  ranta dönüşürse, sorunlar orda başlar. Kentsel dönüşüm halkı mağdur etmeden, eşit adaletli yapılacaksa yapılsın. Şirket sahipleri kentsel dönüşümü kendi lehlerine çevireceklerse buna karşı ister istemez tepkiler olur.”
 “Düştük bir kere bu devletin eline” diyerek sözlerine başlayan Yakup Akboğa ise Dilovası’daki dönüşüm planını şöyle yorumluyor: “Bunların amacı kentsel dönüşüm adı altında Dilovası’yı insansızlaştırıp sanayiye teslim etmektir.”
(Kocaeli/EVRENSEL) 

www.evrensel.net