'DTK illegalize edilmek isteniyor'

'DTK illegalize edilmek isteniyor'

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Başkanlık Divanı üyesi Saliha Aydeniz, DTK'ya düzenlenen operasyona tepki gösterdi: DTK illegalize edilmek isteniyor.

DTK’nin eşbaşkanlık görevini üstlenen ve çeşitli birimlerinde görev alan siyasetçilere yönelik bu sabah düzenlenen operasyonlara ilişkin açıklama yapan DTK Başkanlık Divanı üyesi Saliha Aydeniz, “DTK illegalize edilmek isteniyor” dedi. 

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Kürt siyaseti ve sivil toplum kuruluşlarının tek çatı altında toplanması amacıyla 30 Ekim 2007 tarihinde kuruluşunu ilan etti. DTK'de çalışma yürüten siyasetçilerden, DTK Eş Başkanlığı görevini yapan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, başkanlık divanında yer alan DBP Eş Genel Başkan Yardımcısı Barış Grubu üyesi Seydi Fırat ile DTK eski divan üyesi Edip Yaşar ve HDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Cebbar Leygara bu sabah evlerine yapılan operasyonlarda gözaltına alındı. 

‘DTK’NİN ROL VE MİSYONU NETTİR’

DTK Başkanlık Divanı üyesi Saliha Aydeniz, kurumun amacını bölgede yaşayan halkın sağlık, eğitim, ekonomi, hukuk gibi sorunlarına çözüm arayan meclis olarak tarif etti. DTK’nin aynı zamanda bölgede yaşayan halkın kendi kaderini kendilerinin tayin etmesi yönünde siyaset yürüten bir örgütlenme olduğunun altını çizen Aydeniz, “Kongreler, çalıştaylar, eğitimler veriliyor. DTK yıllardır bilinen bir kurumdur. Aynı zamanda devletin de kabul ettiği bir kurumdur. Çözüm sürecinde de İmralı Heyeti’nde DTK Eş Başkanı Hatip Dicle de kongre adına yer aldı. DTK’nin rol ve misyonu bu kadar nettir” diye konuştu.

‘DTK’YE ALGI OPERASYONLARI YAPILIYOR’

Operasyonlara tepki gösteren Aydeniz, “DTK’ya operasyon” adı altında algı operasyonlarının yürütüldüğünü ve bununla DTK’nin kriminalize edilmek istendiğini söyledi. Aydeniz, “Kürt halkının yıllardır yürüttüğü siyaseti de farklı bir şekilde yaratılmak isteniyor. Legal bir alanda çalışma yürüten bir kurumuz. Ama 2009’da yapılan KCK operasyonlarını nasıl KCK’ye dayandırdılarsa, şimdi de yapılan siyasi soykırım operasyonları DTK adı altında yapılmak isteniyor. DTK’yı marjinalleştirip, illegalize edip tüm operasyonları buraya bağlamak istiyor. Algı operasyonları sonrasında iddianameler hazırlanıp tüm bunların da DTK’ye bağlamak isteniyor” dedi.

‘DEMOKRATİK SİYASETİ SÜRDÜRECEĞİZ’

Operasyonlara rağmen demokratik siyaseti sürdüreceklerini vurgulayan Aydeniz, “Ama bilinmelidir ki daha önce nasıl siyaset yürüttüysek bundan sonra da yürüteceğiz. DTK’ye dönük bu baskı ve korkuya da itibar edilmeyecek. Operasyonların bir gerekçesi yapılmak isteniyor. Bizim değil devletin yaptıkları kabul edilmezdir. Bir an önce tüm siyasetçilerimizin serbest bırakılmasını istiyoruz” diye konuştu. (Diyarbakır/DİHA)

www.evrensel.net
ETİKETLER Sabiha AydenizDTK