Çin’in ilk uçak gemisi Pasifik’te

Çin’in ilk uçak gemisi Pasifik’te

Çin’in ilk uçak gemisi Pasifik’e hareket etti. Yeni bir ABD-Çin gerilimi yaşanabilir.

Çin Ordusu’na ait ilk uçak gemisi, Pasifik’in batısına hareket etti. Liaoning uçak gemisinin açık denizde ilk askeri tatbikatını yapacağı açıklandı. Çin’in gemiyi Pasifik’e göndermesinin yeni bir ABD-Çin gerilimi yaratabileceği belirtiliyor.

30 JET TAŞIMA KAPASİTELİ

Çin Savunma Bakanlığı, ordunun envanterine 2012’de giren, 30 jet taşıma kapasitesine sahip Liaoning uçak gemisinin, açık denizde görev yapmaya hazır olduğunu duyurdu. Donanma filosuna öncülük eden Liaoning’in Bohay Körfezi ve Sarı Deniz’deki tatbikatların ardından Batı Pasifik’e hareket ettiği ifade edildi. Liaoning, fırkateyn ve destroyerlerden oluşan bir filoya liderlik ediyor. Açık denizde ilk askeri tatbikatını yapacak Liaoning, Çin’de üretilen J-15 jetlerini ve helikopterlerini taşıyor.

ABD’NİN ÇİN DONANMASI RAPORU

ABD’nin nisan ayında yayımladığı Çin’in askeri ve güvenlik konularına ilişkin gelişmeleri ele alan yıllık rapora göre, Doğu Denizi Donanması’nda Pekin yönetimine ait 18 denizaltı ve 80’den fazla çeşitli özelliklerde savaş gemisi bulunuyor.

Raporda, Güney Denizi donanmasında da Çin’e ait 6’sı nükleer yakıtlı olmak üzere 26 denizaltı ve 90’dan fazla çeşitli özeliklerde donanma gemisi, Kuzey Denizi donanmasında da 1 uçak gemisi, 3’ü nükleer yakıtlı olmak üzere 20’den fazla farklı görev kabiliyetine sahip denizaltı ve 70’ten fazla donanma gemisi olduğu belirtiliyor.

JAPONYA GEMİYİ İZLEYECEK

Kyodo ajansının haberine göre, Japon Hükümet Sözcüsü Yoşihide Suga, ülkesinin, Pasifik’in batısına seyreden Liaoning’i dikkatle gözlemlemeye devam edeceğini açıkladı. Suga, Liaoning’in, Miyako Adası’nın yaklaşık 110 km kuzeydoğusunda Doğu Çin Denizi’nde olduğunun belirlendiğini, Japon Deniz Öz Savunma Kuvvetleri’nin ilk kez Çin’e ait bir uçak gemisinin Pasifik Okyanusu’na doğru ilerlediğini doğruladığını vurguladı.

ABD-ÇİN GERİLİMİ YARATABİLİR

Çin Hükümeti, Batı Pasifik, Güney Çin Denizi ve Doğu Çin Denizi’nde yaptığı tatbikatlarla bölge ülkeleriyle ve ABD ile sık sık gerginlik yaşıyor. Liaoning’in Batı Pasifik’e gönderilmesi halihazırda ABD’nin seçilmiş başkanı Donald Trump’ın Tayvan lideri ile yaptığı telefon görüşmesi ve ‘Tek Çin’ politikasına karşı açıklamalarıyla gerilen ABD-Çin ilişkilerinde tansiyonu daha da yükseltebilir. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net
ETİKETLER Çinuçak gemisiABD