Cumhurbaşkanlığı’ndan El Bab açıklaması

Cumhurbaşkanlığı’ndan El Bab açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: Hava desteğinin verilmemesi kabul edilemez.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, basın toplantısı düzenleyerek gündemdeki gelişmelere ilişkin açıklamalar yaptı.

Yılın son basın toplantısında konuşan Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'milli seferberlik' çağrısının 'Yenikapı ruhu'nun devamı olduğunu söyledi. HDP ve DBP’li Kürt siyasetçilere dönük operasyonlara ilişkin konuşan Kalın; “Bugün gerek Türkiye'de PKK'ya gerekse Suriye topraklarında PYD/YPG gibi terör örgütlerine karşı verilen mücadele asla Kürt vatandaşlarımıza ya da Suriye'deki, Irak'taki başka yerlerdeki Kürt kardeşlerimize dönük bir mücadele asla değildir” iddiasında bulundu.

'ASTANA' AÇIKLAMASI: KAYBEDECEK VAKTİMİZ YOK

Rusya'nın teklifiyle gündeme gelen Astana sürecine değinen Kalın, “Toplantıya kimlerin katılacağı, ne düzeyde katılım olacağı, tarihi gibi konular önümüzdeki günlerde netleşecek. Bizim buradaki amacımız öncelikle Suriye'nin tamamında ateşkesin kapsamlı şekilde sağlanması ve sistematik şekilde uygulanması” dedi.

IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani gibi PKK'nin Ezidi’leri gerekçe göstererek Sincar’da kamp kurmaya çalıştığını ileri süren Kalın, “Buna asla izin vermeyeceğiz. Sincar'ın ikinci Kandil olmasına müsamaha göstermemiz söz konusu değil” ifadelerini kullandı.

El Bab operasyonuna ilşkin uluslararası koalisyonun tutumunu eleştiren Kalın, “Uluslararası koalisyonun özellikle hava desteği vermesi konusunda üzerine düşeni yapması gerektiğini bir kez daha ifade etmek istiyoruz. Meşru bir gerekçe olmadan hava desteğinin verilmemesi kabul edilemez” dedi.

'RAKKA' AÇIKLAMASI: ŞEFFAF OLMAMIZ GEREKİYOR

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Rakka operasyonuna ilişkin ise şu açıklamalarda bulundu: “Rakka, DEAŞ'ın Suriye'deki en önemli üssü konumunda şu anda. Amerikalılarla yaptığımız yoğun temaslar neticesinde Rakka operasyonunun tecrit aşamasının Suriye Demokratik Güçleri adı verilen birim tarafından yapılması ama şehre girilme aşamasına gelindiği zaman da bunun Hür Suriye Ordusu ve diğer yerel güçlerle koordineli yapılması konusunda mutabık kaldık.”

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un, Ankara'da suikastla öldürülmesine ilişkin yürütülen soruşturmadaki son bilgiler sorulan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, “Bize gelen bütün bilgiler ışığında, bütün oklar şu anda FETÖ bağlantısını çok net göstermektedir” dedi. (DHA)

www.evrensel.net