Tarım arazisine atık su boşaltıldığı iddia edildi

Tarım arazisine atık su boşaltıldığı iddia edildi

Siyanürlü altın madenciliğinde ve jeotermal enerji santrallerinde oluşan atık suyun Gediz Nehri’ne boşaltıldığı iddiaları Meclis’e taşındı.

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal,  Gediz Havzası’nda içme sularını tehdit eden siyanürlü altın madenciliği ile jeotermal enerji santralleri olduğu, bu faktörlerle birlikte atık suların denetimsiz ve arıtılmadan Gediz Nehri’ne boşaltıldığı iddialarını gündeme getirdi. Sarıbal, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki' ye “Durum Gediz Havzasını yok edebilecek boyutta korkunç bir tehdittir. Bu konuda bakanlığınız tarafından yapılan çalışmalar varsa kamuoyuna açıklar mısınız?” dedi.

Bakan Özhaseki' nin yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren CHP'li Sarıbal, önergesinde üzerinde 4 mevsim tarım yapılabilen Gediz Havzası’nda başta üzüm, zeytin, incir, pamuk ve tütün olmak üzere ekonomik değeri yüksek ürünler yetiştirildiği ancak kullanılabilir suların altın madenciliği ve jeotermal faaliyetler nedeniyle yok olduğunu belirtti.

CHP'li Sarıbal, Bakan Özhaseki' nin “Atık suların denetimsiz ve arıtılmadan Gediz Nehri’ne boşaltılmasının insan sağlığına, yaşamsal kaynaklara ve tarım arazilerine zarar vermekte olduğu bakanlığınızın bilgisi dahilinde midir, bu konuda ne gibi önleyici tedbirler alınmıştır?” sorusuna yanıt vermesini istedi. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net