Hürriyet, manşetinin yalan olduğunu kabul etti

Hürriyet, manşetinin yalan olduğunu kabul etti

Kayseri’deki saldırıyla ilgili 'Hain Kobani'den' manşeti atan Hürriyet gazetesi, haberin yalan olduğunu kabul etti.

Hürriyet Okur Temsilcisi Faruk Bildirici, "Hain Kobani'den" manşetinin yalan olduğu yönündeki haberler sonrası yazdığı yazıda, ‘vahim bir hata’ değerlendirmesini yaptı. 

Hürriyet gazetesi, Kayseri’de 14 askerin yaşamını yitirdiği bombalı saldırıyla ilgili servis ettiği “Hain Kobani’den” manşetinin doğru olmadığının ortaya çıkmasının ardından geri adım attı. Fevzi Kızılkoyun imzalı haberde, saldırıyı düzenleyen eylemcinin Kobanê’den geldiği ve talimatı ‘Azad Siser’ kod isimli Ekrem Güney’den aldığını ileri sürülmüştü. Ekrem Güney’in başka bir çatışmada aylar önce yaşamını yitirdiğinin ortaya çıkmasının ardından Hürriyet Okur Temsilcisi Faruk Bildirici’den açıklama geldi ve bugünkü köşesinde haberlerinin yalan olduğunu kabul etti. 

Bildirici’nin yazısı şöyle: 

“Hain Kobani’den manşetinde ‘PKK’lı teröristin Kobani’den gelip Suruç üzerinden Türkiye’ye girdiği’, Kayseri’deki saldırının talimatını ‘Azad Siser kod isimli E.G. ve Hoca kod isimli S.Ç.’nin verdiği belirtiliyordu.

19 Aralık’ta yayınlanan bu manşetin ardından PKK’ya yakın internet sitelerinden ‘Hürriyet, ölüyü diriltti’ haberleri çıkmaya başladı. Bazı okurlardan da aynı yönde eleştiriler geldi. Kayseri’deki saldırının talimatını verdiği yazılan Azad Siser kod adlı Ekrem Güney’in aylar önce öldüğü, bununla ilgili haberin de o zaman Hürriyet’te yayınlandığı öne sürülüyordu. Hemen arşive girip baktım, eleştiriler doğruydu. 5 Mayıs 2016 tarihli Hürriyet’te yayınlanan ‘Biri maviden biri turuncudan’ başlıklı haberde Lice’de düzenlenen operasyonda öldürülen PKK’lılar arasında örgütün ‘orta saha sorumlularından Azad Sised kod adlı Ekrem Güney’de yer alıyordu.

Her ne kadar kod isminin yazılışında farklılıklar olsa ve son haberde ismi kodlanarak verilse de her iki haberde aynı PKK’lının kastedildiği tartışma götürmeyecek kadar net. 

Haberi yazan muhabir ile de konuştum, ‘kaynakların kendisine bu yönde bilgi verdiğini, söylenenleri başka kaynaktan kontrol etmesinin de mümkün olmadığını’ söyledi. Anlaşılan bir kaynak yanıltması ile karşı karşıyayız.

Fakat bu durum gazeteci olarak bizim sorumluluğumuzu ortadan kaldırmıyor. ‘Sekiz ay önce ölen birinin saldırı talimatı verdiği’ni yazmak vahim bir hata. Hem bu haberdeki ‘saldırganın Kobani’den geldiği’ gibi diğer bilgileri şüpheli hale getiriyor hem de Hürriyet’in güvenilirliğine gölge düşürüyor.

Unutmayalım, kaynağı gizli haberlerde bu tür risk her zaman vardır. O nedenle mümkün olduğunca aktarılan bilgiyi kontrol etmek, o da olmuyorsa süzgeçten geçirip isim, sayı gibi ayrıntı vermemek en doğrusu.” (HABER MERKEZİ)
 

www.evrensel.net